Як зрозуміти, що мною маніпулюють? 4 простих прийоми.

Фото www.noexcuseshr.com
Фото www.noexcuseshr.com

Експерименти показують, що вживити в нашу свідомість чужі ідеї легше, ніж ми думаємо.

Наша здатність приймати усвідомлені рішення - часто ілюзія, як показують експерименти психолога Джея Олсона з Університету Макгілла. Але якщо розуміти, як нами маніпулюють, цьому можна протистояти.

Увагу Олсона привернув один картковий трюк, який часто демонструють фокусники: ви перегортуєте перед глядачем колоду карт і просите його вибрати одну з них випадковим чином. Доброволець не знає, що фокусник уже зрозумів, яку карту той вибрав - і той ефектно вгадує її на подив аудиторії.

Ось як Олсон демонструє цей трюк:

Секрет, очевидно, в тому, щоб затримати певну карту під час гортання, зробити так, щоб вона запам'яталася людині. Ці кілька зайвих мілісекунд привертають увагу мозку, що потім спонукає добровольця вибрати саме цю карту. Результати вражаючі: в експерименті Олсону вдалося "запрограмувати" 103 з 105 учасників. Але найцікавіше далі.

Коли Олсон розпитував учасників після закінчення експерименту, виявилося: 92% навіть не уявляли, що ними маніпулюють, вони були впевнені, що повністю контролюють свої рішення.

І більш того, значна їх частина навіть представила вигадані причини такого рішення. Один сказав, що вибрав червову десятку, бо 10 - велике число, і він думав про серцях до початку експерименту. Також Олсон зрозумів, що тип особистості не надто впливає на ймовірність, що вами будуть успішно маніпулювати - всі ми однаково вразливі.

Подібні маніпуляції відбуваються постійно:

- Коли ми вибираємо страву в ресторані, ми з удвічі більшою ймовірністю виберемо щось з початку або з кінця меню, тому що це найбільше привертає увагу. І при цьому у нас знайдуться причини: вибрали рибу, тому що давно вже її не їли.

- Якщо в магазині грає музика французькою мовою, ми мимоволі вибираємо при покупці вино з Франції. І знову-таки цього не усвідомлюємо.

- Коли ви даєте комусь гарячий напій, вас з більшою ймовірністю сприймають як "теплу" людину, а коли від вас виходить неприємний запах, люди схильні вважати вас морально поганою людиною.

Як виявити маніпуляції?

Ось чотири прийоми маніпуляції, з якими ми часто стикаємося в повсякденному житті, в тому числі спілкуючись з колегами та друзями.

1. Сила дотиків. Якщо ви просто поплескаєте когось по плечу і заглянете йому в очі, він буде набагато більш відкритий до ваших пропозицій. Цю техніку Олсон використовує в своєму фокусі, але вона працює в різноманітних ситуаціях - наприклад, коли хтось просить у вас в борг.

2. Швидкість мови. Олсон каже, що фокусники часто кваплять своїх добровольців, щоб ті вибрали перше, що спадає на думку - а це може бути та сама ідея, яку ви їм нав'язали. Але як тільки людина зробила вибір, маніпулятор перемикається в більш розслаблений режим. Тоді доброволець ніби оглядається назад і починає думати, що він вільно зробив свій вибір.

3. Поле зору. Затримуючи обрану карту, Олсон робив її більш "опуклою", завдяки чому вона застрягала в свідомості людей. Є маса способів зробити це - наприклад, помістити щось на рівні очей людини, підсунути щось трохи ближче до мети. З цих ж причин ми ми часто вибираємо найперше, що нам пропонується.

4. Спеціальні питання. Наприклад: "Чому, на ваш погляд, це хороша ідея?" Або: "Які, на ваш погляд, тут переваги?" Звучить очевидно, але коли ви даєте людині переконати саму себе, вона буде більш впевнена у своєму рішенні в довгостроковій перспективі - так ніби це з самого початку була її ідея.

Всі ми піддаємося на подібний прихований вплив. Але якщо ви почнете помічати, хто смикає за ці ниточки, можна спробувати відкинути ці атаки.

Девід Робсон - журналіст BBC.

Читайте за темою: 10 заповідей хронічно нещасливої ​​людини

10 Січня 2017 Голуб С. Брусов В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Мультфільми для дітей на англійській: дивитися онлайн

Сьогодні kozakorium.com розповість своїм читачам про мультфільми для дітей англійською мовою, які допоможуть ...

24 Червня 2020
Гриджук В.

36 стратагем: стародавній китайський воєнний трактат

36 стратагем - це стародавній китайський трактат, що містить систему військових хитрощів. ...

03 Червня 2020
Брусов В.

Білл Гейтс рекомендує: книги, серіали та фільми

Щорічно засновник Microsoft Білл Гейтс випускає добірку рекомендацій річного читва. У 2020 ...

26 Травня 2020
Голуб С.

Документальні фільми українською мовою: добірка каналів YouTube

Документальні фільми можуть бути такими ж захопливими, як і художні. А те ...

26 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі мультфільми Disney для дітей українською. ТОП 15

Сьогодні kozakorium.com пропонує вам чудову добірку з найкращих мультфільмів від компанії Дісней. ...

20 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі корейські фільми: ТОП 10

Останні два десятиліття кінематограф Південної Кореї переживає неабиякий розквіт, доказом чого є Оскар ...

06 Травня 2020
Гриджук В.

Фрази, які потрібно говорити дитині хоча б раз у день

Кожна дитина, не залежно від віку, потребує уваги та підтримки від батьків. ...

10 Березня 2020
Козак І.

Гай Юлій Цезар: цитати, вислови, афоризми українською

Юлій Цезар відомий не тільки як успішний політичний діяч і полководець, він також ...

10 Березня 2020
Брусов В.

Які генетичні риси діти успадкують від мами, а які — від тата

Генетика — одна з найзагадковіших і найцікавіших наук. Звичайно, дитина успадковує гени ...

03 Грудня 2019
Козак І.

8 звичок щасливих людей

Ніхто не стає щасливим випадково. Це певна життєва позиція, над якою спочатку потрібно ...

26 Листопада 2019
Гриджук В.