Як скласти родовід: де шукати інформацію про родинне дерево

Джерело зображення мережа Інтернет
Джерело зображення мережа Інтернет

Любов до своєї Батьківщини та розуміння власного місця в історії не з'являються з нічого, а є наслідком довгого та клопіткого процесу, одними з найважливіших елементів якого є сім'я та рід.

Складання сімейного родоводу - відповідальна та важка справа, яка дозволяє краще зрозуміти власне походження, історію родини та своє місце у світі.

Не даремно кажуть: "Хто не пам'ятає власного минулого, той не вартий майбутнього". Українцям, напевно, як ніколи раніше, варто задуматися над цим питанням, адже саме зараз перед нами стоїть складний та довгий процес власної самоідентифікації. Саме тому питання, як скласти родовід є таким актуальним.

Kozakorium.com спробує допомогти вам у цьому.  Ми підготували статтю, яка повинна полегшити пошуки інформації про ваших пращурів та надати вам більше інструментів, які допоможуть скласти родинне дерево вашої сім'ї.

З чого почати?

Дослідження родоводу забирає дуже багато часу. На це можуть піти місяці, а, буває й таке, що роки, усе залежить від того, наскільки глибоко ви хочете зануритися у власні корені. Тому, перш за все, подумайте над мотивацією, яка буде тримати вас у тонусі впродовж усього часу пошуків.

Розпочати варто з тієї інформації, яка є у вашій родині. Обов'язково поговоріть з родичами старшого віку, адже вони носії цінних знань. Не зайвими будуть старі документи, фотографії, грамоти чи листи, які часто зберігаються у сім'ях. Далі варто піти в архіви, що містять безліч даних про жителів певного регіону. Не зайвим буде нагадати, що межі населених пунктів часто змінювали, а тому, перш ніж йти в архів, уточніть до складу якого району чи області належало село або місто, яке вас цікавить.

Архіви

Як правило, у кожному обласному центрі є регіональний державний архів. Також є центральні та галузеві бази, архівні установи Національної академії наук, Міністерства культури та Міністерства освіти і науки. За інформацією варто звернутися до книг РАЦСу (з 1917 року) або метричних книг чи книг сповіді (з XVII ст.).

Для тих частин України, що у XVIII-XIX ст. входили до складу Російської імперії, а це майже усі області окрім Західної України, варто звернути увагу на ревізькі казки – це поіменні списки населення, яке зобов’язувалося платити подушний податок. Також тогочасні адміністрації фіксували жителів у переписних книгах, клірових відомостях (перелік священнослужителів), списках виборців, домо-і землевласників, рекрутів, платників податків тощо.

Залежно від професії пращура інформацію про нього може бути легше шукати у галузевих архівах. Якщо, наприклад, прадід був військовим, то не завадить заглянути в архіви СБУ чи Міноборони.

Онлайн бази даних

Завдяки сучасним технологіям велику частину роботи з пошуку власного коріння можна виконувати не покидаючи дім. Ось кілька ресурсів, які допоможуть вам у складанні родинного дерева.

1. Family Search - даний сайт пропонує  вільний доступ до тисячі документів і архівних даних з більше ніж ста країн світу. Доступу до генеалогічних матеріалів, дає можливість всім користувачам ознайомитись з безкоштовними навчальними курсами з пошуку генеалогії. Сьогодні на ресурсі Family Search представлені метричні книги, сповідні списки та інші джерела генеалогічного характеру з Центральних історичних архівів у м. Києві та Львові, а також ряду інших обласних архівів.

2. Національний банк репресованих - в базі даних міститься інформація про 371 710 тис. репресованих громадян з різних областей України. Даний список містить інформацію про репресованих громадян з періоду радянської окупації з 1917 по 1991 роки. Ресурс буде цікавий передусім тим, чиї родичі свого часу постраждали від репресивної машини Радянського Союзу.

3. Електронний банк документів "Пам'ять народа" - попри ідеологічне навантаження, який несе даний ресурс, сьогодні це чи не основна можливість для користувача отримати віддалений доступ для найповнішої інформації про учасників Другої світової війни. На сайті можна встановити долю родичів, які воювали в лавах Червоної Армії в роки Другої світової війни, знайти інформацію про їхні відзнаки та отримати дані щодо донесень про загиблих і зниклих безвісти. Крім того, на сайті є доступ до більш ніж 100 тис. зісканованих військових карт та 5 млн. солдат і офіцерів, що загинули на полі бою.

4. Інформаційний портал "Перша світова війна 1914-1918" - сайт є необхідним інструментом для пошуків інформації про рідних, які служили в російській імператорській армії в період з 1914 по 1918 роки. Кількість записів, внесених у базу, вже перевищує кілька мільйонів і стосується переважно відомостей про поранених, загиблих і зниклих безвісти солдат. Інформаційний ресурс також містить записи про нагородження.

5. Колекції документів та метричних книг з Головного архіву давніх актів у Варшаві - Головний архів давніх актів у Варшаві – одна з провідних архівних установ у Польщі. Архів провів потужну роботу із оцифрування найбільш запитуваних користувачами справ, до яких також належать метричні книги. В силу певних історичних обставин чимало метрик з українських земель опинилися у колекції архіву. Стосується це метричних книг як римо-католиків, так і греко-католиків і православних. Є також метрики громад лютеран, євангелістів та іудеїв. Усі ці матеріали сьогодні доступні онлайн. Переважно це метричні книги з Львівської, Перемишльської, Луцької, Станіславської архідієцезій з 1728 по 1951 роки. Пошук слід здійснити, вибравши потрібну конфесію та дієцезію, а далі вже скористатися з географічного покажчика.

6. Szukaj w archiwach (Шукай в архівах) -  ресурс для пошуку матеріалів і документів, що зберігаються в архівних установах Польщі. База містить не лише назви архівних справ, але й  десятки мільйонів цифрових копій документів, які можна переглядати онлайн. Доступ до усіх матеріалів бази szukajwarchiwach абсолютно вільний – не потрібно реєструватись чи сплачувати якісь кошти за користування матеріалами.

7. База жителів України 1650-1920 рр. народження - база сайту налічує більш ніж 3,3 мільйона осіб. Розробники даного проєкту зазначають, що у 2020 році база сягне 5 млн записів. Сайт є доволі інтерактивним. Користувач має змогу додавати в базу особисту інформацію, або редагувати записи, які вже існують. Кожен дослідник має можливість створити своє генеалогічне дерево.

8. Карта поширення прізвищ - Даний ресурс подає доволі точну кількість носіїв тих чи інших прізвищ в Україні, виділяючи на карті зони найбільшого їх поширення. За допомогою карти поширення прізвищ можемо з’ясувати, наскільки вживаним є те чи інше прізвище, наочно прослідкувати основні ареали його поширення на українських землях.

9. The Statue of Liberty - Ellis Island Foundation - ресурс дозволяє відстежити інформацію про осіб, котрі свого часу мігрували до США. Лише в період з 1892 до 1924 роки через острів Елліс до Америки потрапило понад 16 мільйонів осіб. Третина з них оселилася у Нью-Йорку. На сьогодні, дані про легальних переселенців, які мігрували до Америки через цей острів є в оцифрованому форматі та будь-який користувач має вільний доступ для ознайомлення з цими матеріалами.

10. Український генеалогічний портал - багатомовне генеалогічне дерево, в якому кожен може вільно створити своє власне родове дерево або змінити чи доповнити запис про будь-яку сім'ю або людину.

11. Бекет - історико-генеалогічна база жителів України. Тут є зручний територіальний покажчик за сучасним адміністративно-територіальним поділом України. Також по деяких регіонах представлені списки жертв Голодомору та місце зберігання метричних книг конкретного населеного пункту.

12. Реєстр Війська Запорозьких козаків - У ньому зібрано імена та прізвища 37745 козаків з 16 полків: дев’яти правобережних і семи лівобережних. Щоб знайти своїх родичів або однопрізвищників серед козаків натисніть Ctrl та F. Список також стане у пригоді тим, хто шукає ім’я для дитини. Грицько, Лаврин, Яцько, Андрушко, Курило, Сахно, Тума, Опанас, Гаврило, Пархом, Хвесько — будуть справжні козаки.

13. Поіменний перелік жертв Голодомору 1932-1933 - онлайн-список складається із загальнонаціонального тому та 18 регіональних томів, які підготовлені в регіонах, що постраждали від Голодомору 1932—1933 років в Україні: Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Київській, Кропивницькій, Луганській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Черкаській, Чернігівській областях та в м. Києві.

14. Єврейське коріння - сайт, що допоможе віднайти своє коріння, якщо ваша національність єврей. Зручний пошук за алфавітом, кілька тисяч прізвищ.

Куди записувати дані родоводу?

Найпростіший варіант - намалювати родинне дерево самому, цінність такої роботи буде очевидно вища, ніж в інших варіантах, адже тут ви самостійно докладаєте руку до його створення. Якщо ж ви не дружите з олівцем чи пензлем, то, на щастя, існують й інші можливості щоб записати власний родовід.

Kozakorium.com раніше писав про альбоми для складання родоводу та наводив їх короткий опис й характеристику. Ознайомитися з ними можна за цим посиланням.

У гарну картинку генеалогічні дані згрупують спеціально розроблені сервіси. Більшість із них платні, проте є і винятки. Наприклад, Family Tree Builder - сервіс дозволяє створювати, редагувати та зберігати сімейну історію онлайн. Тут є база для фото, відео, а ще можна додавати основні дані про предків. На сайті доступна українська мова.

Багатомовний генеалогічний сайт "Родовід" дозволяє кожному вільно створити власне родове дерево або змінити чи доповнити запис про його сім’ю чи людину. У програмі "Simtree" користувач веде родинну картотеку у вигляді таблиці з різними даними. Також генеалогічні дані систематизують ресурси RootsMagic, Genopro, Agelong Tree.

Для групування великої кількості інформації найкраще підійде Gramps. Це складна програма для серйозного вивчення генеалогії. Її функціонал дозволяє якнайповніше систематизувати та зобразити велику кількість даних генеалогічного дерева.

Професійне складання родоводу

Найлегший, найпростіший та очевидно найдорожчий спосіб дізнатися свій родовід - замовити відповідну послугу у професіоналів. На даний час в Україні працює кілька  спеціальних агенцій, які надають відповідні послуги. Оскільки дослідження родинного дерева складна та дуже довга справа, то і ціна на таку послугу теж не дешева. Готуйтеся викласти від 30 до 150 тис. грн за повне дослідження роду.

Генетичне дослідження ДНК

Такий аналіз не замінить вам традиційного дослідження роду, але зможе доповнити його цікавими деталями, які ви ніколи б не змогли дізнатися звичаним способом. Генеалогічний ДНК-тест досліджує певні ділянки геному, щоб дізнатись, чи є родові зв’язки між перевіреними особами, а також показати, де ще історично жили люди з такими генами. Порівняння результатів з даними інших осіб дає можливість виявляти генетичні зв’язки між окремими особами і ступінь спорідненості між ними, що полегшує пошук спільних предків.

Читайте за темою: Рідні: сайт для пошуку однофамільців та родичів на території України

20 Січня 2020 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Збройні сили Великої Британії направили в Україну військових медиків

Збройні сили Великої Британії направили в Україну військових медиків, які доставлять обладнання та займуться підготовкою українських колег. Про це інформує VIDIA з посиланням на Facebook-сторінку британської армії.

Порошенко підписав закон про особливе самоврядування на Донбасі

Президент України Петро Порошенко затвердив зміни до закону про особливий порядок місцевого самоврядування в підконтрольних бойовикам районах Донбасу.
Про це повідомляє його прес-служба...

Парламент попросив ООН та ЄС ввести миротворців

Верховна Рада попросила ООН та ЄС ввести миротворців на Схід України. За відповіден рішення проголосував ...

17 Березня 2015
Василь Гриджук

ВР прийняла закон про "особливий порядок" на Донбасі

Рада ухвалила законопроект про "особливий порядок” місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей ...

17 Березня 2015
Василь Гриджук

Нацгвардія отримала відремонтований АН-72

Українські спеціалісти відремонтували та передали у користування Національній гвардії літак Ан-72, який не літав від ...

17 Березня 2015
Василь Гриджук

Скоро введуть нові перепустки до зони АТО

У Службі безпеки України обіцяють представити нову електронну систему перепусток до зони антитерористичної операції через ...

17 Березня 2015
Козакоріум-інфо

Акція збору крові для поранених бійців АТО

19 березня о 10:00 у приміщенні Голосіївської райдержадміністрації розпочнеться акція зі збору крові для поранених бійців АТО.

Для участі треба зареєструватись до 12:00 17...

Німеччина виділить фінансову допомогу Україні

Президент України Петро Порошенко повідомив, що очікує підписання угоди з Німеччиною про виділення фінансової допомоги Україні в €500 млн до 1 квітня. Про...

Зізнання Путіна у військовому злочині

Скандальний фільм "Крим. Шлях на батьківщину".

Інтерв'ю, які дав для фільму "Крим. Шлях на батьківщину" російський президент Володимир Путін, фактично є зізнанням у військовому...

СБУ "накрила" підпільний завод, який виготовляв спирт для "ДНР"

Як 15 працівників у 2 зміни виробляли близько 20 тонн спирту на добу.

У Краматорську Донецької області правоохоронці припинили роботу підпільного спиртового заводу, який...

Козакоріум
Козак - вільна людина. Козакоріум - земля вільних людей. Інтернет-ресурс "Козакоріум" - джерело отримання актуальної, незаангажованої, правдивої та корисної інформації для українців по всьому світу. Мета проекту - сформувати в людини глибоке самоусвідомлення та широку світоглядність, для створення внутрішнього опору до зовнішніх негативних впливів.
Матеріали, надруковані в інтернет-ресурсі «КОЗАКОРІУМ», є власністю видавця, захищені міжнародним і українським законодавством і не можуть бути відтворені у будь-якій формі без письмового дозволу видавця. При використанні наших публікацій посилання на інтернет-ресурс обов'язкове. © 2014 Козакоріум