Як побудована система шкільної освіти в Японії

Фото Tofugu
Фото Tofugu

Шкільна освіта має величезне значення для майбутнього країни. У цій області існує чимало проблем: зниження успішності учнів, зростаючий розрив між різними освітніми установами та багато іншого.

У цьому нарисі ми познайомимо вас з освітньою системою Японії - починаючи з обов'язкової початкової освіти і закінчуючи навчанням в технікумах, яке дає випускникам необхідні навички для заняття тією чи іншою професійною діяльністю.

Право і обов'язок вчитися в школі

Згідно з японськими законами люди, під опікою яких знаходиться дитина, зобов'язані подбати про те, щоб з шести до п'ятнадцяти років їх підопічний отримував обов'язкову загальну освіту в рамках освітньої системи. Обов'язкова освіта - необхідна умова для підтримки демократії і процвітання демократичної держави. У міру зростання і дорослішання діти отримують необхідні знання, розвивають не тільки тіло, а й здоровий дух - все це необхідно для формування зрілої, повноцінної особистості.

Першого квітня практично всі без винятку японські діти, яким вже виповнилося шість років, йдуть до першого класу початкової школи. У початковій школі викладають основи загальноосвітніх предметів, навчання в ній триває шість років. У віці тринадцяти років діти переходять в школу середнього ступеня і вчаться там три роки. Дев'ять років навчання в початковій школі та школі середнього ступеня в Японії є обов'язковими. У державних школах немає вступних іспитів, платити за навчання і підручники не треба - усе безкоштовне.

На батьках або опікунах лежать наступні фінансові зобов'язання: покупка шкільної форми, оплата шкільного харчування і позашкільних заходів (екскурсій, поїздок і т.д.). З іншого боку, в приватних школах з платним навчанням більше уроків, розрахованих на подальше навчання в старшій школі та університеті, і для того, щоб успішно пройти в них вступний іспит, можуть знадобитися чималі кошти на додаткові заняття. Так як кількість батьків, які бажають, щоб їхні діти отримали приватну освіту, не зменшується, відомі приватні школи, як середнього ступеня, так і початкові, часто вимагають дуже високу плату за навчання. Одна з примітних особливостей обов'язкової шкільної освіти в Японії - майже стовідсоткова залученість дітей в процес навчання. 99,8% японських дітей відвідують обов'язкові предмети. Це більше, ніж в Англії, Франції та Китаї, де цей показник досягає 99%.

Що ж стосується дошкільнят, то японські діти йдуть в дитячі сади в віці трьох років. Але дошкільна освіта не є обов'язковою, тому вона платна і батьки можуть вибрати, відправляти їм дитину в садок чи ні. Для дітей іноземців, які проживають в Японії, шкільна освіта не є обов'язковою, але якщо дитина-іноземець йде вчитися в державну школу, то вона отримує безкоштовну освіту, в тому числі і безкоштовні підручники.

Коледжі з дворічної програмою і технікуми з п'ятирічним навчанням

Після завершення обов'язкового навчання у учнів є кілька можливостей продовжити освіту: три роки навчання в старшій школі до вісімнадцяти років, загальноосвітні денні профтехучилища та спеціальні технікуми (наприклад, сільськогосподарський, соціальний і т. д.) або вечірні та заочні школи для працюючої молоді. Також існують спеціальні старші школи з п'ятирічним професійним навчанням. Закінчивши середню школу, 98,1% учнів вибирають один з перерахованих вище варіантів і отримують подальшу освіту. Вищі показники тільки у Південній Кореї, де 99,9% учнів, які закінчили середню школу, продовжують вчитися.

Останнім часом відкривається все більше "суміщених" загальноосвітніх шкіл з шестирічним навчанням, де школа середнього ступеня злита зі старшою школою. Вважається, що така система збільшує шанси вступу до престижного університету, тому з кожним роком збільшується кількість учнів, які вступають до таких шкіл. Останнім часом також простежується нова тенденція - з'являється все більше шкіл (наприклад, таких як старша школа при Міжнародному християнському університеті), в яких дух колективізму виражений менш яскраво. 70% учнів таких шкіл - діти, які жили з батьками-японцями за кордоном і отримали там початкову освіту.

Є кілька типів вищих навчальних закладів для поступлення в які необхідно закінчити старшу школу: коледжі з дворічним курсом навчання, університети (бакалаврат) і технікуми з більш ніж дворічним навчанням. Після отримання ступеня бакалавра можна продовжити навчання в аспірантурі, яка складається з магістратури (2 роки) і докторантури (3 роки).

Багато японських компаній при прийомі на роботу вимагають, щоб у кандидата була університетська освіта. У 2013 році 50,8% (тобто половина) всіх випускників старшої школи здали вступні іспити і продовжили навчання у вузі. При цьому у тих, хто вирішив не отримувати вищої освіти, а відразу почати працювати, рівень зайнятості досить високий і становить 97%.

Технікуми - джерело необхідних професійних навичок

Крім того, в Японії в рамках системи професійної освіти існують спеціальні заклади для отримання професійних навичок, необхідних для того чи іншого виду професійної діяльності (Семмон-Гаккі, "професійне училище", офіційна назва - Сенсей-Гаккі, "школа професійного навчання"). Найчастіше там навчаються ті, хто вже закінчив старшу школу. У технікумах викладають не тільки кухарську справу, інженерні та сільськогосподарські спеціальності, але і дизайн, і мови.

Учні технікуму можуть обрати курс з аніме або комп'ютерних ігор, оволодіти мистецтвом кіноактора або стати спортсменом - вибір предметів дійсно дуже широкий. Наприклад в училищі Mode Gakuen можна вчитися на фешн-дизайнера, візажиста і дизайнера інтер'єрів, в технікумі HAL готують фахівців з виробництва комп'ютерних ігор, комп'ютерної графіки і анімаційних фільмів, з школи дизайну Кувасава вийшло чимало талановитих дизайнерів. Зростає число японських профтехучилищ, які здобули собі славу не тільки в Японії, але і за її межами.

Майже всі технікуми дають диплом про отримання професійної підготовки, необхідної для працевлаштування. Тому студенти або офісні службовці, які хочуть отримати певну спеціальність (а таких людей, як виявилося, досить багато), можуть поєднувати свою основну роботу з навчанням в технікумі. Якщо мова йде про спеціальності, яка може виявитися затребуваною на основній роботі людини, яка навчається в технікумі, то в деяких випадках його роботодавець може повністю або частково оплатити це навчання.

Читайте за темою: Безкоштовні обіди та черги в університети: Як працює система освіти в Фінляндії

21 Грудня 2016 Голуб С., Козак І.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Мультфільми для дітей на англійській: дивитися онлайн

Сьогодні kozakorium.com розповість своїм читачам про мультфільми для дітей англійською мовою, які допоможуть ...

24 Червня 2020
Гриджук В.

36 стратагем: стародавній китайський воєнний трактат

36 стратагем - це стародавній китайський трактат, що містить систему військових хитрощів. ...

03 Червня 2020
Брусов В.

Білл Гейтс рекомендує: книги, серіали та фільми

Щорічно засновник Microsoft Білл Гейтс випускає добірку рекомендацій річного читва. У 2020 ...

26 Травня 2020
Голуб С.

Документальні фільми українською мовою: добірка каналів YouTube

Документальні фільми можуть бути такими ж захопливими, як і художні. А те ...

26 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі мультфільми Disney для дітей українською. ТОП 15

Сьогодні kozakorium.com пропонує вам чудову добірку з найкращих мультфільмів від компанії Дісней. ...

20 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі корейські фільми: ТОП 10

Останні два десятиліття кінематограф Південної Кореї переживає неабиякий розквіт, доказом чого є Оскар ...

06 Травня 2020
Гриджук В.

Фрази, які потрібно говорити дитині хоча б раз у день

Кожна дитина, не залежно від віку, потребує уваги та підтримки від батьків. ...

10 Березня 2020
Козак І.

Гай Юлій Цезар: цитати, вислови, афоризми українською

Юлій Цезар відомий не тільки як успішний політичний діяч і полководець, він також ...

10 Березня 2020
Брусов В.

Які генетичні риси діти успадкують від мами, а які — від тата

Генетика — одна з найзагадковіших і найцікавіших наук. Звичайно, дитина успадковує гени ...

03 Грудня 2019
Козак І.

8 звичок щасливих людей

Ніхто не стає щасливим випадково. Це певна життєва позиція, над якою спочатку потрібно ...

26 Листопада 2019
Гриджук В.