Урядова підтримка та взірець для Бразилії, - провідне бразильське видання про українських паралімпійців

Фото Reuters
Фото Reuters

Нещодавно закінчилась Паралімпіада 2016 у Ріо-де-Жанейро, де наша збірна зробила історичне досягнення - посіла 3-є місце у загальнокомандному заліку.

Українцям вдалося випередити потужну збірну США (4-е місце), пропустивши вперед тільки Китай та Велику Британію, що зайняли першу та другу сходинки відповідно.

Таке феноменальне досягення не залишилося без уваги світової преси, зокрема, одне з провідних бразильських інтерне-видань Globo.com написало велику статтю в якій розкрило секрети успіху наших співвітчизників та проаналізувало, що може взяти Бразилія для того, щоб досягунти подібних вершин у майбутньому. Kozakorium.com публікує переклад даної статті українською мовою.

Урядова підтримка та взірець для Бразилії. Рецепт могутності України

Завдяки урядовим інвестиціям, стимулюванню молоді та хорошій інфраструктурі Україна виборола історичне третє місце в медальному заліку на Паралімпіаді 2016 року.

117 завойованих медалей, з яких - 41 золота, 37 срібних та 39 бронзових, і нечуване третє місце у медальному заліку Паралімпійських Ігор у Ріо, - найкращий виступ країни в історії цих змагань. Але як Україна стала паралімпійською державою, якщо на Олімпіаді її досягнення значно нижче? Який рецепт вона має для цього? Підтримка та урядові інвестиції, програма, яка заохочує людей з обмеженими можливостями займатися спортом у всіх регіонах і тренувальний центр з оптимальною структурою, який слугував взірцем для Бразилії, але був захоплений Росією під час війни. І поєднує всі ці фактори Валерій Сушкевич, засновник і Президент Комітету спорту інвалідів України, відповідальний за роботу, завдяки якій ця колишня радянська республіка за двадцять років злетіла з рівня у сім медалей, завойованих в Атланті в 1996 році, до свого нинішнього успіху в Ріо-де-Жанейро.

62-річний Валерій, якому довелося пережити дитячий параліч (поліомієліт) та провести майже все життя в інвалідному візку, йшов за своєю мрією стати чемпіоном у плаванні, долаючи упередження, які були дуже сильними у Радянському Союзі стосовно інвалідів. Одного разу коли хотів плавати в басейні, він почув від директора клубу: "Тобі треба до лікарні, а не в басейн. Йди звідси, будь ласка".

Після здобуття Україною незалежності у 1991 році, колишній плавець присвятив себе паралімпійському спорту, зараз є впливовим політиком, членом парламенту, і допомагає змінити життя на краще, запроваджуючи програму, яка називається Invasport. Проект стимулює дітей та молодь з обмеженими можливостями до пізнання різних видів спорту у школах, клубах та реабілітаційних центрах, розкиданих по всіх регіонах країни, не сплачуючи нічого за це. Перший з таких центрів був відкритий у 1993 році в Києві. В рамках цієї системи той, хто відзначився, отримує фінансову підтримку від уряду, який інвестує в талант цього спортсмена.

- Факторами успіху України є значні урядові інвестиції та тренувальний центр. Вони мають сильного лідера, - президент українського Комітету є дуже важливого особою в своїй країні, він є політиком, членом парламенту. І у них є маса людей з обмеженими можливостями. Тому, поєднавши гроші, структуру і велику кількість людей, які хочуть стати паралімпійськими спортсменами, ви й отримаєте дуже хороший рецепт для успіху, - пояснив Ендрю Парсонс, Президент Паралімпійського Комітету Бразилії (ПКБ).

Маючи в команді 172 спортсмени в Ріо-2016, на своїх шостих змаганнях на Паралімпіаді, Україні вперше вдалося посісти загальне третє місце з рекордом у 117 медалей, насамперед у плаванні, поступившись лише Китаю і Великобританії та випередивши США. Значний прогрес у порівнянні з 44-м місцем під час першого виступу в Атланті у 1996 році (7 медалей). Країна Східної Європи зайняла 35-е місце у Сіднеї в 2000 році (37 медалей), шосте в Афінах 2004 (55), і четверте в Пекіні в 2008 році (74) та Лондоні в 2012 році (84).

- Україна є дуже організованою в питаннях паралімпійського спорту. На щастя, у нас в країні надається велике значення спорту для інвалідів, у нас є центр підготовки високого рівня, і результатом цього став успіх в медальному заліку. Те, що відбулося на цій Паралімпіаді стало відображенням роботи, дуже добре проведеної протягом останніх чотирьох років, - сказав Тарас Дутко, плеймейкер збірної України з футболу-7, яка здобула золоту медаль в Ріо.

Натхнення Бразилії

Відкритий у травні цього року в Сан-Паулу бразильський паралімпійський центр підготовки, площею в 95 тисяч квадратних метрів для спортсменів з 15 видів спорту, був створений за українським зразком. Тренувальний центр України існує з 2004 року, в місті Євпаторії, в Криму, на узбережжі Чорного моря, і вважається еталоном у світі.

За визначенням Президента Паралімпійського Комітету Бразилії, - Український Центр підготовки є справжньою легендою для світового паралімпійського спорту, і був тим зразком якого шукали бразильці. Він був першим спеціалізованим багатопрофільним центром для паралімпійського спорту. Кажуть, що свого часу там були китайці, які все ретельно вивчали, знімали, записували і зробили в Пекіні так само чи й краще. Тобто, українці стали еталоном для всього світу, навіть для Китаю, хоча це країна номер один, і для Бразилії не було інакше. Вони створили відмінну концепцію, хто подивиться на наш тренувальний центр в Сан-Паулу і їхній, побачить багато спільного в концепції, - сказав голова КПБ.

Тренувальний центр втрачений на війні

Тим не менш, сучасну паралімпійську базу України було втрачено у війні з Росією. Після вторгнення росіян, які захопили Крим в 2014 році, українці протягом двох років не можуть працювати у навчальному центрі, який був однією з головних спортивних переваг країни. У цих умовах, на фінішній прямій підготовки до Ріо-2016, спортсмени були змушені шукати інші варіанти для тренування, використовуючи менші центри в інших містах країни, багато з яких належали до старої структури, яка залишилась з часів СРСР.

Війна на Сході України - це питання практично закрите для делегації України на Паралімпіаді. Почувши запитання кореспондента Globoesporte.com про ситуацію після втрати Тренувального центру, деякі спортсмени відмовилися відповідати, інші змінили тему і втекли від питань.

- У нас немає більше цього навчального центру, тому ми не знаємо про умови там, - сказала Оксана Ботурчук, відповівши так само швидко, як бігла на змаганнях, де завоювала дві срібні медалі у легкій атлетиці на дистанції 200 м і 400 м в категорії T12.

Втративши Кримський тренувальний центр, українці вже працюють і шукають інвестиції, щоб реформувати і збільшити іншу базу - у Яворові, біля Львова, яка спочатку була побудована для зимових видів спорту, але тепер має бути адаптована, щоб приймати також спортсменів і влітку.

- Ми спостерігаємо за ними. Ми говорили з Валерієм, і я сказав йому, що його спортсмени непогано виступають навіть без Кримського центру, і він погодився. Але він говорив також, що з тим центром всі їхні бронзові нагороди, були б золотими. Може так, а може й ні. Вони шукають підтримки, щоб побудувати новий центр. Кримський центр, використовувався не тільки спортсменами-паралімпійцями, але й слугував також для розвитку спорту, був центром реабілітації для тисяч людей. Це те, про що Валерій дуже жалкує, тому що багато солдатів, які повернулися з війська з травмами та пошкодженнями, пройшли реабілітацію там, - сказав Президент Міжнародного паралімпійського Комітету (МПК) Філіпп Крейвен.

3-є місце на Паралімпіаді проти 31-го на Олімпіаді

У той час як на Паралімпійських Іграх Україна демонструє вражаючий розвиток, на Олімпійських іграх відбувся спад. Ситуація є зовсім іншою. На Олімпійських Іграх в Ріо-де-Жанейро минулого місяця українці провели найгіршу кампанію в олімпійській історії країни, залишившись лише на 31-у місці, завоювавши 11 медалей, з яких - дві золоті, п'ять срібних та чотири бронзові. Найкращі показники були саме під час першої участі після здобуття незалежності від Радянського Союзу, в Атланті в 1996 році, коли Україна стала дев'ятою в загальному заліку, з 23 медалями, серед яких - дев'ять золотих, дві срібні і 12 бронзових.

- Деякі країни, які тут змагаються, мають, фантастичні системи для паралімпійського спорту. Я вважаю, що Україна – це один з прикладів. Україна посіла 31-е місце в таблиці медалей Олімпіади, і знаходиться майже на вершині на Паралімпіаді. Є кілька шкіл у кожному регіоні України, де існують добрі умови для спортсменів-інвалідів та для початку спортивної підготовки, - сказав на прес-конференції Крейг Спенс, директор з комунікацій Міжнародного Паралімпійського Комітету.

Українські спортсмени-паралімпійці вважають за краще не робити порівнянь між результатами двох подій, але підкреслюють важливість стимулювання, підтримки і структури, які вони завжди мали у своїй країні.

- Всі тренуються і готуються до змагань на тому ж рівні, ми працюємо напружено, щоб показати свій кращий рівень, і ми бачимо, що відбувається з результатами. У мене завжди була хороша база для тренувань, - розповів досвідчений Олександр Дорошенко, власник трьох медалей в Афінах 2004 з легкої атлетики, зі змагань у метанні списа, диска і штовханні ядра.

Читайте за темою: Скільки медалей здобула Україна на Паралімпіаді в Ріо-де-Жанейро? Інфографіка.

04 Жовтня 2016 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Українські синхроністки здобули вісім медалей на етапі Світової серії у США.

Жіноча збірна України із синхронного плавання виборола вісім медалей на етапі світової серії ...

10 Червня 2018
Голуб С.

Українці виграли два "золота" у фіналі Кубка світу з кульової стрільби в Мюнхені

Українська спортсменка Олена Костевич здобула золото у фіналі Кубка світу з кульової стрільби ...

29 Травня 2018
Гриджук В.

Еліна Світоліна перемогла першу ракетку світу у фіналі тенісного турніру в Римі

Українська тенісистка Еліна Світоліна перемогла першу ракетку світу — румунку Сімону Халеп — ...

20 Травня 2018
Козак І.

Українські школярі вибороли 112 медалей на Всесвітній Гімназіаді

Українська збірна школярів здобула 112 призових місць на Всесвітній літній Гімназіаді у марокканському ...

13 Травня 2018
Брусов В.

Українець Дмитро Білозеров став чемпіоном світу з більярдного спорту

Український більярдист Дмитро Білозеров став чемпіоном світу з динамічної піраміди. У фіналі ...

15 Квітня 2018
Брусов В.

Українка Анна Музичук стала чемпіонкою Європи зі швидких шахів у бліці

Українська шахістка Анна Музичук виграла золото чемпіонату Європи зі швидких шахів у бліці ...

02 Квітня 2018
Голуб С.

Паралімпіада-2018: українці здобули 22 медалі у Пхенчхані

Вчора, 17 березня, на Паралімпійських іграх в Пхенчхані розіграли 10 останніх комплектів медалей. ...

18 Березня 2018
Гриджук В.

Українські паралімпійці здобули 35 медалей на Кубку світу в Фінляндії

Національна паралімпійська збірна команда України успішно завершила змагання Кубку світу з лижних перегонів ...

12 Лютого 2018
Козак І.

Українські біатлоністи виграли "золото" чемпіонату Європи

Українські біатлоністи закінчили виступ на чемпіонаті Європи у Ріднау (Італія) золотими нагородами у ...

28 Січня 2018
Гриджук В.

Молодіжна збірна України з волейболу вийшла у фінал змагань чемпіонату Європи

Минулого тижня у Черкасах відбувся ІІ кваліфікаційний раунд чемпіонату Європи з волейболу серед ...

10 Січня 2018
Брусов В.