Ціґун (Цигун): різновиди та історія тисячолітньої китайської гімнастики

Джерело зображення triyoga.co.uk
Джерело зображення triyoga.co.uk

Китайці називають ціґун скарбом національної культури, ключем до розгадки безлічі таємниць людини. На початковому етапі цигун стає ефективним засобом гігієни тіла, розуму і психіки.

На вищих рівнях перетворюється на потужний інструмент самовдосконалення, спосіб досягнення єдності тіла і духу, стану внутрішньої гармонії, здатності свідомого контролю тіла розумом.

Що ж таке цигун? Чим він може бути корисний сучасній людині, яка живе в століття комп'ютерів?

З практичної точки зору ортодоксальний цигун - це перевірені тисячоліттями ефективні техніки трансформації тіла, розуму і психіки, досконалий інструмент, що допомагає людині ставити й досягати великих цілей, загартувати дух, очиститися від помилкових уявлень і позбутися від хвороб. Цигун створює кращі умови для продуктивних занять улюбленою справою, творчістю, підтримки гармонійних сімейних стосунків і підвищення ефективності.

Переважна більшість систем цигун базується на трьох основних складових: концепції Інь-Ян, У-сін (п'яти першоелементів), уявленні про енергетичні канали та біологічно активні точки (БАТ).

Концептуальна основа цигун - стародавні китайські уявлення про людину, природу і Всесвіт, як про прояв двох протилежних по суті, але не антагоністичних начал Інь (м'якого, холодного, темного, негативного, пасивного, покійного) і Ян (твердого, гарячого, світлого, позитивного, активного). Інь асоціюють з жіночим началом, Ян - з чоловічим. Першооснови Інь і Ян нерозривно пов'язані один з одним, Інь частково проявляється в Ян і Ян - в Інь. У кожен момент часу їх співвідношення змінюється, коли ж Інь і Ян приходять в рівновагу, стан системи тимчасово стабілізується і може бути схематично зображено добре знайомою нам Інь-Ян рибою.

Джерела цигун

За деякими даними вік цигун, налічує від 5000 до 7000 років. Є авторитетна думка, що цигун - продукт доісторичної цивілізації, метод, удосконалений на нинішньому етапі існування людства. Більшість сучасних дослідників пов'язує цигун з індивідуальною практикою даоських і буддійських йогів, зокрема, даоських послідовників вчення "внутрішньої алхімії".

Коріння всіх чинних ортодоксальних шкіл цигун належать до одного з двох напрямків - системи Дао або системи Будди. Сьогодні в межах континентального Китаю можна нарахувати десятки тисяч шкіл, практика яких спрямована на досягнення зовсім різних цілей. У деяких школах, послідовники яких дбають про чистоту напрямку - квінтесенцію знань передають єдиному, найпідготовленішому і найкращому учню. Потрапити в такі школи людині не з Китаю вкрай складно, а частіше просто неможливо.

Як розшифрувати термін "Цігун" або "Ці Гун"? Якщо з Ци (?) - життєвою енергією природи все досить просто і зрозуміло, то при інтерпретації другої частини слова - Гун (?) В більшості доступних джерел допускається свідоме спрощення, яке повністю псує його початковий сенс. Спочатку ієрогліф "Гун" інтерпретувався як "енергія самовдосконалення". Сьогодні в контексті терміна "цигун" його значення зазвичай інтерпретується як "управління" або "робота", в результаті чого "цигун" повсюдно перекладається як "робота з Ці" або "майстерність управління енергією".

Цигун слід розглядати не тільки як тілесно орієнтовану, але і як духовну практику - спосіб самовдосконалення душі та тіла. Тисячоліття тому стародавні майстри називали його "Технікою дев'ятикратного виготовлення золотої пігулки безсмертя", "Законом Архатів", "Д'яна ваджрі", "Ань Мо" або, наприклад, "Чань Цзо". Ясно, що в наші дні комерційна користь від таких назв прямує до нуля. Тому і виник зручний для слуху і простий для розуміння термін "цигун" - свого роду вивіска, зручна для "просування" в сучасному цивілізованому світі. Його активно використовують останні кілька десятиліть після того, як на Заході з'явився інтерес до східних практик.

Організм людини, як частини Всесвіту також підпорядковується цій концепції. У кожному його органі присутній Інь і Ян і одна з кінцевих цілей цигун, що забезпечує людині здоров'я і довголіття - досягнення енергетичного балансу окремих органів, систем і організму в цілому.

Кожній зі стихій відповідає певна якість і колір енергії ци. Співвідношення п'яти першоелементів (У-сін) дозволяє описати та систематизувати всі процеси в природі, фізіологічному й емоційному світі людини. Кожній зі стихій відповідає певна якість і колір енергії ци. Робота "зі стихіями" - п'ятьма першоелементами: водою, деревом, вогнем, землею, металом - наступний щабель цигун.

Система енергетичних каналів (12 основних - «жень» і 8 допоміжних - «май») і розташовані по їх ходу БАТ - базові поняття традиційної китайської медицини. Енергетичною системою каналів пов'язані внутрішні органи та зовнішня поверхня тіла людини. БАТ - не що інше, як входи-виходи в енергетичні канали через які наш організм обмінюється енергією з навколишнім світом і Космосом.

Вільне переміщення ци в межах системи енергетичних каналів - обов'язкова умова здоров'я і довголіття. І досягнення цього стану - ще одна мета, яку ставить перед собою цигун.

Різноманітність напрямків дозволяє вибрати школу, яка буде максимально наближена до уявлень людини про комфортне вдосконалення. Це можуть бути плавні динамічні вправи однієї з форм тайцзи-цюань, які повертають відчуття молодості й бадьорість духу в будь-якому віці. Це можуть бути навички жорсткого цигуну, що вдосконалюється бійцями бойових мистецтв або ж навички, необхідні для занурення в медитативний стан - даоський цигун. Практикуючи ортодоксальний цигун або тайцзи - ви заново відкриваєте світ навколо і світ в собі, створюєте нові можливості за межами практики у своєму повсякденному житті.

У поданні сучасної західної людини цигун - перш за все засіб підтримки здоров'я і бадьорості. Але, у міру занурення в практику, учні відкривають для себе й інші сторони цигун, а в собі - межі та здібності, про які раніше не підозрювали. Послідовні заняття з часом виводять людину на новий рівень здібностей і можливостей, знімають штучні внутрішні заборони й обмеження, формують здатність мислити нестандартно, вносять гармонію у відносини з навколишніми.

Основна мета цигун - поліпшити якість життя, подарувати людині можливість стати спокійною, здоровою, мудрою, впевненою в собі та своєму виборі. Якщо будуть виховані всі ці якості, то все інше рано чи пізно обов'язково буде досягнуто.

Практикувати цигун просто - вивчивши комплекс вправ один раз, ви зможете «взяти його з собою» куди завгодно. Ніякої спеціальної фізичної підготовки, дорогого обладнання, нечуваних за вартістю багатоступеневих курсів для досягнення поставленої мети він від вас не зажадає. Удосконалюйтеся у своє задоволення, без екстриму, негативу і напруги.

Цигун і здоров'я

Цигун - один з найефективніших способів досягнення здоров'я і довголіття. Якщо вправи виконуються правильно, під контролем майстра, то виражений загальнозміцнювальний ефект, ясність розуму і бадьорість тіла гарантовані в будь-якому віці. З іншого боку, далеко не всякий майстер цигун низького і середнього рівня, що вміє концентрувати та спрямовувати енергію в процесі лікування приносить користь пацієнту і самому собі. Виштовхуючи проблему, яка викликала хворобу, на глибший рівень, а не усуваючи її, він разом з тим неминуче приймає її частину на себе. Тому цигун можна розглядати як ефективний метод лікування від хвороб, але тільки в тому випадку, якщо людина приймає відповідальність, допомагає собі сама, виконуючи вправи та дотримуючись при цьому певних етичних приписів. Другий виняток з правил - лікування людини, яка щиро і серйозно присвятила себе самовдосконаленню. Очищенням її тіла в цьому випадку займається її Учитель.

Офіційна медицина не поспішає зараховувати цигун до ефективних альтернативних засобів оздоровлення, але і не в силах заперечувати очевидні факти, що підтверджують позитивний ефект вправ на тілесне і психічне здоров'я мільйонів послідовників. Один з таких фактів - сто мільйонів китайських людей, які практикують цигун Фалуньгун, що знизили навантаження на галузь охорони здоров'я країни з 1992 по 1998 рік на десятки відсотків. Ця статистика зафіксована офіційно.

Практика цігун в повсякденному житті

Цигун - це безперервна низка приємних відкриттів. Постійне розкриття в собі нових дивовижних можливостей. Регулярні заняття змінюють якість усього життя. Займаючись по 30 хвилин в день, ви дійсно рятуєтеся від проблем зі здоров'ям. Тобто, просто викреслюйте цю статтю моральних і матеріальних витрат з життя і сімейного бюджету.

Ясно, що як і в будь-якій справі, досягнення результату передбачає систематичну практику, розуміння того, що, і заради чого це робиться. Тут вкрай важливою є кваліфікація вашого наставника і те, наскільки актуальний той метод практики, який ви використовуєте. Наприклад, Фалуньгун - метод вдосконалення, який передається майстром Лі Хунчжи. Дуже важливо те, що доступ до знань і практиці в їх чистому вигляді  передає сам учитель, який розробив остаточний варіант системи. При серйозному підході і регулярних заняттях, це стає запорукою підвищеного рівня відмінного результату, але і дозволяє займатися, не побоюючись за свою психіку і здоров'я.

На початковому етапі від вас буде потрібно трохи уваги і терпіння - якщо динамічні вправи цигун або тайцзи-цюань більшості стилів, як правило, виконуються плавно і без напруги, то деякі статичні вправи по набору енергії зажадають від вас опрацювання такої цінної навички, як терпіння. Зате з часом ви відчуєте: виконувати вправи цигун - ні з чим не порівнянне задоволення. Ви відчуєте, як потоки енергії пронизують тіло, почуття єдності з універсумом, міць і можливості того, що лежить за межами повсякденного сприйняття. Ви з дивовижною ясністю усвідомлюєте: ті кордони в яких ми існуємо і можливості, які використовуємо - піщинка в порівнянні з тими колосальними ресурсами, які лежать за їх межами і укладені в нас самих.

Чим більше ви займаєтеся ортодоксальним цигуном, тим більше розумієте, наскільки, при всій зовнішній простоті і доступності вправ, це складний і взаємопов'язаний механізм, яких глибоких і серйозних речей він стосується. Доказ цьому - ті приємні і масштабні зміни, які ви помітите на фізичному рівні. Старі хронічні болі підуть, м'язи та сухожилля придбають пружність і силу, хода стане легкою. Ви виявите: вправи цигун - кращий спосіб стати на порядок ефективніше, приємно здивуєтеся, які гори справ зможете перевертати за день практично не відчуваючи втоми, а якщо ви в похилому віці - то знову згадайте про давно забуті задоволення молодості.

Регулярно займаючись цигун, ви прийдете до ще одного дивовижного відкриття: стабілізується ваша психіка, змінюється якість ваших рішень. Накопичена енергія дає можливість долати ментальні бар'єри і блоки, підніматися над проблемою, бачити її в новій якості і з несподіваного боку, швидко знаходити нестандартне рішення, ігнорувати чужі нав'язувані пріоритети і зміцнюватися в своїх власних. Багато питань, що відкладаються в довгий ящик через їх нестравності, ви будете вирішувати «на льоту», майже не зупиняючись, забувати про їхнє існування і йти далі. Думка знайде ясність, а мислення - впорядкованість.

Цигун - це набагато більше, ніж можливість розширити межі просторового сприйняття, стати здоровішими і ефективніше. Це спосіб змінити світогляд, знайти мету, і інструменти для її досягнення, стати проактивною людиною, що випромінює упевненість і доброзичливість. І абсолютно не важливо, скільки вам років - 18 або 80.

Читайте за темою: Ікігаї: японська концепція довгого, щасливого та наповненого сенсом життя

Ключові слова: Ціґун, Цигун, Китай, гімнастика, історія, вправи, спорт, здоров'я, культура, традиції, Україна, Козакоріум

04 Січня 2021 Голуб С.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Чому нації занепадають: найкращі цитати та вислови з книги

"Чому нації занепадають" - неймовірна книга, яка дає відповідь на одвічне питання: чому ...

25 Серпня 2021
Голуб С.

Як бути хорошим гостем і господарем: правила етикету XIX століття, які досі актуальні

Підлаштовуйтеся один під одного і не забувайте про ввічливість, щоб зробити спільне перебування ...

16 Червня 2021
Козак І.

10 чудових комедій для жінок, які допоможуть розслабитися

Іноді душа вимагає перегляду душевної кінокартини, через яку не потрібно навантажувати мозок і ...

10 Травня 2021
Гриджук В.

Найкрасивіші та наймальовничіші села Канади: ТОП 10

Коли більшість людей думають про Канаду, вони уявляють собі великі міста, такі як ...

10 Травня 2021
Голуб С.

11 захоплюючих книг з обов'язкового списку Гарвардської школи бізнесу

У нинішньому різноманітті бізнес-літератури легко заплутатися. Щоб допомогти Вам з вибором, автор HubSpot ...

23 Лютого 2021
Гриджук В.

Як нас дурять супермаркети: 10 хитрощів, про які варто знати

Маркетологи використовують ці хитрощі, щоб змусити вас витратити гроші на те, що ви ...

15 Лютого 2021
Козак І.

20 фраз, які змусять вашу дитину дослухатися до вас

Наша дитина є найкращим нашим відображенням. І коли вона погано поводиться, подумайте, що ...

08 Лютого 2021
Козак І.

Що дивитися після Бріджертонів: найкращі історичні фільми та серіали

Серіал "Бріджертон" (Bridgerton) на Netflix обігнав "Ферзевий гамбіт", "Академію Амбрелла" і "Люцифера" за ...

08 Лютого 2021
Гриджук В.

Робота, команда, креатив: поради Вінстона Черчілля, як позбутися від нудьги дорослого життя

Дуже часто дорослішання стає синонімом нудної, монотонної роботи, через яку не залишається час ...

02 Лютого 2021
Гриджук В.

День святого Валентина: 100 ідей для подарунка на 14 лютого

День всіх закоханих - чудовий привід продемонструвати свої почуття другій половинці, залишилося лише ...

01 Лютого 2021
Козак І.