Найдивовижніші національні парки планети: ТОП 10

Джерело зображення lonelyplanet.com
Джерело зображення lonelyplanet.com

Красу природи не можна виміряти - у когось захоплює подих при спогляданні квітучої сакури, інший у захваті від зебр і левів, а третій відпочиває душею, милуючись дюнами в пустелі.

Щоб зберегти ці творіння для майбутніх поколінь і створюють національні парки. Вони відрізняються за розміром, кліматом, флорою та фауною, однак, є те, що об'єднує їх - неймовірна краса природи.

Сьогодні kozakorium.com розповість про 10 найдивовижніших національних парків нашої планети, які ви обов'язково захочете відвідати хоча б один раз.

1. Єллоустонський національний парк (Єллоустоун)

Офіційна дата створення цього першого у світі нацпарку - 1 березня 1872 року. Сьогодні Єллоустоун - такий же символ Америки, як статуя Свободи або міст Золоті Ворота. І небезпідставно: на площі майже в 9000 квадратних кілометрів живуть сотні видів ссавців, птахів, плазунів і риб та близько двох тисяч видів рослин, в тому числі рідкісні. А ще тут є гейзери, озера, ліси й степ, а під парком - величезний сплячий вулкан. І все це відмінно поєднується з сотнями кілометрів якісних доріг, туристичними об'єктами та статусом об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щорічно сюди приїжджає понад три мільйони туристів.

2. Сьєрра-дель-Дівісор (Перу)

Тринадцять з половиною тисяч квадратних кілометрів амазонських дощових лісів в Перу на кордоні в Бразилією були оголошені національним парком лише в кінці 2015 року. Сьєрра-дель-Дівісор межує з (майже) однойменним бразильським нацпарком і включає не тільки рівнинні частини, а й передгір'я Анд. Крім сотень видів тварин (якщо не тисяч - скільки точно, ніхто не знає: вчені щороку відкривають в амазонських лісах нові види), тут живуть ще й місцеві племена індіанців, чиї середовище проживання і спосіб життя парк також покликаний захистити. За величезну різноманітність живої природи, розміри та важливість Сьєрра-дель-Дівісор в пресі називають Єллоустоуном Амазонії.

3. Північно-Східний гренландський (Гренландія)

Ця територія, що займає приблизно третину Гренландії, - єдиний нацпарк на острові, а також найбільший і найпівнічніший у світі. Його площа - 972 тисяч квадратних кілометрів, що більше, ніж вся Танзанія (31-а за площею держава на планеті)  і трохи менше, ніж Єгипет. З людей тут тільки вчені з дослідних станцій і військові (і ті й інші приїжджають тимчасово - вахтою). Зате тут живе 40% світової популяції вівцебиків, морські арктичні ссавці, кити, птахи (вони прилітають сюди виводити потомство). З кінця 1970-х на території заборонено вести нові геологічні розробки, а всі сліди колишніх знищені, полювати теж не дозволяється, тому в нацпарку можна побачити Арктику практично первозданною. Втім, в останні десятиліття льодовики тануть і тут, так що поспішайте.

4. Острів Муайен (Сейшели)

Цей зелений острівець площею всього 10 гектарів довгий час не був заселений, поки в середині 1970-х на ньому не оселився англієць Брендон Грімшо, що купив острів в 1962-му за 8000 фунтів стерлінгів. Зі своїми друзями та родичами він перетворив Муайен в парк, завіз туди гігантських черепах, проклав стежки для туристів, відкрив ресторан і обладнав невеликий пляж. Тоді острів входив до складу Сейшельського морського нацпарку Сент-Анн, а після смерті Грімшо у 2012-му став самостійним національним парком, як і хотів його покійний власник.

5. Грейт-Смокі-Маунтінс (США)

Це найпопулярніший нацпарк в США. За інформацією Служби національних парків країни, цю територію площею понад 2000 квадратних кілометрів в горах Аппалачі, розділену приблизно навпіл кордоном між штатами Теннессі та Північна Кароліна, у 2016 році відвідали понад 11,3 мільйона туристів (і приблизно стільки ж не туристів). Це зрозуміло: парк знаходиться відносно недалеко від густонаселених районів східного узбережжя, пов'язаний з історією американських піонерів-першопрохідників, пропонує відмінну рибалку і чудові краєвиди на порослі лісами гірські схили. Через нього проходить знаменита стежка Аппалачі, а в долині Кейдс-Коув збереглися старовинні споруди, зведені європейськими переселенцями на початку XIX століття.

6. Море Росса (тихоокеанський сектор Південного океану)

Хоча морські парки та національні парки на суші - це дещо різні речі й мова в цьому матеріалі йде саме про останні, але як раз цей ніяк не можна не згадати. По-перше, тому що він величезний і включає понад 1,5 мільйона квадратних кілометрів. По-друге, тому що він знаходиться не на національній території, а в нейтральній Антарктиді - це частина Південного океану, що омиває західну частину континенту. Море Росса, всупереч досить непривітному кліматові, відрізняється дивовижною різноманітністю мешканців. І саме їх домовилися захищати Європейський союз і ще 24 держави, підписавши в жовтні 2016 року відповідний договір. Наприклад, саме тут виловили у 2007-му гігантського кальмара завдовжки десять метрів і вагою в пів тонни. Тепер тут так не порибалиш: 1,1 мільйона квадратних кілометрів моря на найближчі 35 років оголошені зоною, забороненою для комерційного рибальства. На іншому просторі парку можна вести полювання на морських мешканців тільки в наукових цілях.

7. Корковадо (Коста-Рика)

Цей парк площею всього 424 квадратних кілометрів на півострові Оса є один з останніх незайманих ділянок тропічного лісу на тихоокеанському узбережжі Центральної Америки, а кількість рідкісних унікальних видів, які тут мешкають, від комах до китів, що приходять в затоку, яка омиває півострів - не піддається підрахунку: один їх перелік зайняв би стільки ж місця, скільки весь цей матеріал. При цьому велика частина місцевих жителів не боїться людей, а познайомитися з ними можна і вдень і вночі: спеціальні тури відправляються в ліс навіть після заходу сонця.

8. Рапануї (острів Пасхи, Чилі)

Якщо взяти найвіддаленіший населений людьми острів на планеті та створити на ньому національний парк, вийде найдальший нацпарк. Саме так сталося з парком Рапануї на острові Пасхи, від якого до Чилі та американського континенту три з половиною тисячі кілометрів. Цей парк - об'єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що займає майже всю територію острова і на відміну від інших згаданих у цьому матеріалі захищає переважно не так природу, а саме культурну спадщину: статуї, наскельні розписи та інші пам'ятники, створені стародавніми мешканцями острова. Оригінальну флору і фауну перші мешканці в основному знищили (вирубавши під нуль густий тропічний ліс), хоча і не цілком - на острові й раніше ростуть 150 видів рослин (в тому числі півсотні ендемічних) і гніздяться десятки видів птахів, а на пляжах зустрічаються морські черепахи. А ось океан навколо - зовсім інша справа: створений у вересні 2017 року навколо острова, однойменний морський заповідник (площею приблизно з континентальну частину Чилі) покликаний захистити унікальне різноманіття місцевої морського життя.

9. Джомолунгма (КНР)

Хоча найвища вершина Землі - Еверест, вона ж Джомолунгма - розташована в межах Непалу, її північно-східний схил спускається в Китай. Саме він і оголошений національним парком. На 87 тисячах квадратних кілометрів Тибетського плато виявилися кілька піків-восьмитисячників і десятки гір менше, а також незаймана гірська природа. Там багато неба, вершин, покритих вічними льодовиками, гірських річок і видів, від яких захоплює дух. А ось повітря тут мало - навіть в нижчих точках висота над рівнем моря становить близько п'яти кілометрів. Відповідно, мало і туристів, а ті, що є, спеціально готуються до умов високогір'я. Але воно того варте.

10. Долина Смерті (США)

Ранчо Фернес-Крік - володар світового рекорду температури, точніше навіть двох: в 1913 році тут була зафіксована найвища температура повітря на планеті, +56,7 ° C, а в 1972-му сонце прогріло поверхню землі на ранчо до +93,9 ° C. Знаходиться воно в найсухішій та найспекотнішій частині національного парку Долина Смерті, причому ця частина долини - заодно й одне з найсухіших місць на планеті: за рік в середньому тут випадає близько 1,5 мм опадів. Правда, іноді трапляються аномалії. Надзвичайно сильні дощі викликають руйнування і грязьові потоки та призводять до закриття парку - так було в жовтні 2015 го. А у 2005 році через аномально вологу зиму в парку навіть утворилося озеро і він ненадовго вкрився килимом з квітів.

Читайте за темою: 10 найкрасивіших місць Японії (ФОТО)

Ключові слова: Національний парк, США, Тихий океан, острів Пасхи, Єллоустон, Сьєрра-дель-Дівісор, Північно-Східний гренландський, Муаен, Козакоріум, природа, тварини, рослини, клімат

13 Грудня 2020 Голуб С.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Білий дім: де живуть та працюють президенти США (ФОТО)

"Білий дім" - найвідоміший особняк у світі, що водночас є укріпленим командним центром ...

12 Листопада 2020
Гриджук В.

Розпорядок дня найвидатніших людей планети: інфографіка.

В якій годині прокидалися, працювати та відпочивали найвідоміші творчі люди в історії людства? ...

05 Листопада 2020
Брусов В.

Мікрокредит: чим швидкі гроші небезпечні для українців

"Національний банк України" пояснив, чим небезпечні мікрокредити і радить обережно до них ставитися. ...

05 Листопада 2020
Брусов В.

Найвідоміші фільми кожної країни Європи (КАРТА)

В Інтернеті з'явилася ще одна пізнавальна карта, яка стане чудовим посібником для порівняння ...

04 Листопада 2020
Гриджук В.

6 найдорожчих скарбів, які знайшли аматори

За кілька тисячоліть в землі накопичилася величезна кількість дорогоцінних монет, ювелірних прикрас, зброї та скарбів ...

03 Листопада 2020
Козак І.

Забуті Богом: 9 найізольованіших поселень на Землі (ФОТО)

Коли жителі цих віддалених населених пунктів кажуть, що вони живуть "там, де дідько ...

02 Листопада 2020
Брусов В.

15 дивовижних місць світу, які можна відвідати віртуально

Наша планета наповнена безліччю цікавих та надзвичайних місць, які, напевно, більшість із нас ...

02 Листопада 2020
Гриджук В.

Книги, які рекомендує Віталій Портников: ТОП 10

Про те, чому не варто змушувати себе читати книжки, чому література – це ...

30 Жовтня 2020
Голуб С.

Загадка, яку Ілон Маск пропонує розв'язати на співбесіді

Про це питання згадується в біографічній книзі "Ілон Маск: Tesla, SpaceX і дорога ...

30 Жовтня 2020
Брусов В.

Замок Ельц: дивовижна будівля, яка 850 років належить одній родині

Багато хто мріяв побувати у справжньому середньовічному замку і відчути атмосферу лицарських буднів. ...

27 Жовтня 2020
Козак І.