Геній авіації, емігрант та патріот: всі життя українця Ігоря Сікорського

Джерело зображення kozakorium.com
Джерело зображення kozakorium.com

Наш земляк, один з головних авіаконструкторів минулого століття, Ігор Сікорський прожив відразу кілька приголомшливих життів.

Kozakorium.com згадує цікаві факти з долі геніального винахідника.

Майбутній знаменитий авіаконструктор був п'ятим і наймолодшим сином у родині відомого київського психіатра Івана Сікорського. Його мати також мала медичну освіту, але присвятила себе дітям.

Вона багато читала і маленькому Ігорю особливо подобалися розповіді про Леонардо да Вінчі, а саме про апарат для польоту, описаний італійським винахідником. Пізніше його настільною книгою став роман Жюля Верна "Робур-завойовник", де теж розповідається про величезний повітряний корабель.

Польоти з раннього дитинства стали мрією всього життя Сікорського, попри те що ріс він слабким, хворобливим хлопчиком, і не те що бігати - кататися на велосипеді не міг.

Сікорський навчався в Морському кадетському корпусі, потім на рік поїхав до Парижа, в Технічну школу Дю Віньо де Лано. Через рік Ігор повернувся на батьківщину і вступив до Київського політехнічного інституту, але навчання відразу відійшло на другий план. Сікорський мріяв побудувати літальний апарат. Перші експерименти він почав ще бувши підлітком - вже тоді він зміг із підручних засобів в готельному номері чужої країни зібрати досить важкий вертоліт, який відривався від землі.

Подорослішавши, Сікорський консультувався у різних конструкторів, скуповував деталі та двигун і у 20 років у дворі власного будинку почав випробування перших гелікоптерів власної конструкції. Перший не зміг злетіти. Другий, побудований через рік, вже міг підійматися в повітря. Але на той момент найбільш перспективними машинами виглядали літаки, і Сікорський тимчасово захопився ними.

Уже в 1911-му Сікорський побудував свій п'ятий за ліком літак - біплан С-5. На ньому конструктор не тільки склав іспит на звання пілота і встановив кілька рекордів, але навіть прокатав своїх перших пасажирів. А на показових виступах продемонстрував перевагу своїх машин над закордонними аналогами. Подобалося йому і навчати людей літати: про Сікорського почали писати в газетах і журналах. Незабаром він переїхав до Петербурга, де продовжив свої конструкторські праці. На той момент конструктору було всього 24 роки.

Сікорський по праву може вважатися одним із засновників військово-морської авіації. Завдяки йому з'явилися перший гідролітак, перший спеціальний навчальний літак, перший серійний літак, перший літак монококової конструкції, перший пілотажний літак, і все це за два роки. До початку Першої світової війни його повітряні судна складали основу морської авіації Балтійського флоту.

У 1913 році Сікорський побудував "Іллю Муромця" (на фото вище). Це був справжній повітряний гігант з чотирма моторами. Його можна було ремонтувати прямо в повітрі. Ніхто не вірив, що така величезна машина підніметься в повітря і зможе летіти. Але Сікорському вдалося зробити те, що, здавалося, було нереальним. У роки Першої світової "Ілля Муромець" використовувався і як важкий бомбардувальник, і як дальній розвідник. Сікорський сам багато часу проводив на фронті, навчав людей, будував легкі літаки для бою. Під його керівництвом розвивалася вся авіаційна промисловість. На цей момент Сікорському не було йти 30 років.

Все змінилося після більшовицького перевороту. На початку 1918 року один з колишніх колег попередив Сікорського, що його життя під загрозою. Конструктор поставився до попередження серйозно і незабаром виїхав через північ країни спочатку до Англії, потім до Франції. У Парижі роботи не знайшлося і він емігрував до США, роздумуючи над тим, що в такій величезній країні авіапромисловість чекає велике майбутнє. Виїхав він один; дружина залишилася - вона занадто захопилася більшовицькими ідеями. У Штати незабаром прилетіли дві сестри Сікорського і його маленька донька.

Перший час на новому місці було складно: грошей не було, конструктору довелося влаштуватися викладачем у вечірню школу, щоб прогодувати себе і близьких. Перший літак в еміграції був зібраний ним у курнику. Але помалу справи пішли в гору. Напередодні Великої депресії маленька фірма Сікорського вступила в потужну корпорацію, завдяки чому залишилася на плаву.

Компанія українського авіаконструктора в Стратфорді, штат Коннектикут, притягувала емігрантів. Багато хто знайшов тут роботу, навіть якщо ніякого відношення до літаків раніше не мав. Серед таких робітників і інженерів були офіцери флоту, адмірали, генерали. В Стратфорді з'явилася потужна діаспора - свої селилися біля своїх. У місті з'явилися школи, клуби, храм. Багато об'єктів тут і донині носять українські назви.

Лише наприкінці 1930-х Сікорський знову повернувся до того, з чого колись починав, - до гелікоптерів. Перший експериментальний вертоліт, що піднявся в повітря у вересні 1939-го, мав одногвинтову схему з автоматом перекосу і хвостовим кермовим гвинтом. Тепер це класика, а колись конструктори вважали таку схему абсолютно недієздатною.

У 1942 році випущений двомісний S-47. Він був єдиним вертольотом країн антигітлерівської коаліції, що застосовувався на фронтах Другої світової війни. Повоєнний S-51 мав більш мирну "роботу" і особливо відзначився в операціях з порятунку людських життів.

Потім Сікорський перемкнувся важкі та надважкі машини. Спочатку зібрав і запустив вертоліт вагою 3,5 тонни. Пізніше - 14-тонну махину S-56. Ніхто не вірив, що це можливо. І ніхто не зміг це повторити: у S-56 взагалі не було аналогів за розмірами й вантажнопідйомністю.

А S-58, який побачив світ у 1954-му, став "лебединою піснею" Сікорського і кращим з його гелікоптерів. Багато екземплярів в різних країнах світу вціліли й до сьогодні використовуються. Сам Сікорський у 1958 році вийшов на пенсію. Він залишався радником фірми, а ще дуже багато подорожував, особливо на автомобілі, захоплювався альпінізмом, дуже любив вулкани, "могутній і величний феномен природи", як він про них говорив.

Не всі знають, що Сікорський був вірянином і написав ряд брошур і книг, які відносяться до оригінальної богословської літератури української еміграції та цінуються багатьма фахівцями. Так, одна з цих книг присвячена роздумам про молитву "Отче наш".

Сікорський завжди переживав через події XX століття в які потрапила його Батьківщина та завжди залишався патріотом. Ось, що він писав у листі до українського історика Василя Галича:

"Мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками, є чисто українського походження".

Цікаво, що фото Ігоря Сікорського представлене у фотогалереї у Посольстві США в Україні поруч з такими відомими американцями українського походження як Міла Йовович, Дастін Гоффман, Девід Духовни, Боб Ділан та інші. До слова, про високу гарантію польотів на гелікоптерах І. Сікорського свідчать факти постійного використання їх президентами США як VIP-транспортних засобів.

У часи, коли навіть думку про літальні апарати важчі за повітря вважали неможливою і навіть абсурдною, йому приснився політ на невідомому повітряному кораблі, величезному, з невеликими віконцями, з яких виднілися хмари й далека земля.

Читайте за темою: Тайхо Кокі (Іван Боришко) - найвидатніший японський сумоїст українського походження

02 Жовтня 2020 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Ціґун (Цигун): різновиди та історія тисячолітньої китайської гімнастики

Китайці називають ціґун скарбом національної культури, ключем до розгадки безлічі таємниць людини. На ...

04 Січня 2021
Голуб С.

Цікаві місця Південної Кореї, які варто побачити (ФОТО)

Корея - країна, що здатна закохати в себе з першого погляду. Скелясті гори ...

03 Січня 2021
Гриджук В.

10 дивовижних фактів про жіноче тіло, які ви могли не знати

Тіло людини зберігає багато таємниць і наділене надзвичайними властивостями, які змушують здивуватися навіть ...

21 Грудня 2020
Голуб С.

Пілатусбан - найкрасивіша залізниця у світі. Фото, які перехоплюють дух

Пілатусбан вважається найкрутішою залізницею у світі. Весь маршрут від міста Альпнахштадт до вершини ...

21 Грудня 2020
Козак І.

Різдвяні мультфільми для дітей 2020: топ 10

Мультфільми про Різдво, зиму та Новий рік користуються величезною популярністю під час зимових ...

18 Грудня 2020
Голуб С.

10 дивовижних ідей, які зроблять інтер'єр вашої вітальні ексклюзивним (ФОТО)

Створити у вітальні баланс між затишком та функціональністю, яка підштовхує до жвавого спілкування ...

17 Грудня 2020
Козак І.

Найкращі фільми про Різдво, які хочеться дивитися знову і знову!

Різдво - скільки магії та дива у цьому слові, які нам усім так ...

17 Грудня 2020
Гриджук В., Брусов В.

Найкращі покерні сайти світу у 2020 році: ТОП 5.

Покер - карткова гра, якою захоплюються мільйони людей з усього світу. Окрім ...

14 Грудня 2020
Гриджук В.

Найдивовижніші національні парки планети: ТОП 10

Красу природи не можна виміряти - у когось захоплює подих при спогляданні квітучої ...

13 Грудня 2020
Голуб С.

Віддалена робота: 6 порад, як працювати з дому, щоб не боліла спина

Немає нічого постійнішого, ніж тимчасове. Ще недавно ми всі раділи можливості ходити на ...

10 Грудня 2020
Козак І.