Чому Швейцарія така багата та успішна країна? 7 секретів.

Фото World Travel Guide
Фото World Travel Guide

Ось 7 причин, які дозволили маленькій державі без природних ресурсів, виходу до моря і родючих земель увійшла в топ країн з найвищим рівнем ВВП.

150 років тому Швейцарія була брудною та бідною країною. Виходу до моря немає, суцільні гори і пагорби, нестача грунту для землеробства і малярійні болота в заплавах річок - тільки погляньте на карту нижче.

Корисних копалин мало: нечисленні родовища, наприклад, срібна шахта в ущелині Зюген в долині Ландвассер неподалік від Давосу, була закрита ще в Середньовіччя. Як і раніше розроблялися лише соляні копальні поблизу Базеля і міста Бекс на Роні, що впадає в Женевське озеро. Невелика залізна шахта в долині Фрік була зупинена в шістдесятих, а асфальтова шахта в долині Треверс - у вісімдесятих роках.

Сьогодні одним з найважливіших природних ресурсів Швейцарії є електрика, яку виробляють гідроелектростанції. Кількість згенерованої сонцем і вітром енергія може значно коливатися, а її надлишки використовуються для закачування води у високогірні водосховища - щоб в момент дефіциту дати потрібну кількість енергії. Клімат переважно океанічний, так що води достатньо.

Дамба Grande Dixence (на фото) з найвищою греблею (285 метрів), не використовується для акумулювання енергії. То чому ж Швейцарія така багата країна? Простої відповіді на це запитання не існує. Однак скажемо відразу, що її відомі банки тут ні до чого - це звичайний стереотип.

1. Уникнення воєн.

Останній раз Швейцарія брала участь в бойових діях в ході короткої громадянської війни 1847 року, між католицькими і протестантськими кантонами - в результаті чого і сформувалася сьогоднішня федеративна держава. Важливо, що Швейцарія уникла участі в європейських війнах. У роки Другої світової війни країна була оточена військами Осі, і одного разу місто Шаффхаузен навіть стало мішенню американського бомбардування через навігаційну помилку (пізніше американці виплатили реституцію). Але Швейцарії вдалося зберегти нейтралітет - а з ним і всю інфраструктуру, у той час як сусідні країни були значно зруйновані.

2. Освіта.

Швейцарці усвідомлюють свою нестачу ресурсів. Тому кажуть, що люди є природними ресурсами країни. Тут здавна існували гільдії і був прийнятий інститут учнівства, коли ремесло передається наступному поколінню, а мандрівних підмайстрів можна зустріти і сьогодні (їх називають Циммерманн, що у перекладі з старонімецької означає "тесля").

Традиція така, що учень спочатку освоює тонкощі ремесла, а потім вирушає працювати в якесь інше місце принаймні на рік, після чого набуває звання майстра. Цей древній інститут забезпечує практичність освіти - майстерні минулого і сьогоднішні компанії можуть розраховувати, що майстер почне приносити користь в ту ж хвилину, як візьметься за роботу. Сьогодні бродячий підмайстер виглядає екзотично, але це зайва ілюстрація того факту, що місцеві освітні традиції як і раніше живі.

3. Місцевість (федеральна структура).

Схоже, що федеральна структура держави - непогана ідея, адже і Німеччина, і США дуже багаті країни. У США 50 штатів, в Німеччині 16 земель, а в Швейцарії 26 кантонів.

Така структура корисна для жителів і компаній, тому що суттєві політичні рішення приймаються на місцевому рівні і враховують місцеву специфіку. Для Швейцарії з її сильним культурним розмаїттям це дуже важливо - італомовні жителі кантону Тічино раді, що можуть самі вирішувати, які у них будуть школи.

Звичайно, між центральними і місцевими органами прийняття рішень завжди існує напруженість: у Тічино скаржаться, що в Берні, за горами, приймають абсолютно відірвані від життя закони, в США каліфорнійці косо дивляться на політиків, що засідають у Вашингтоні, на іншому кінці країни, а в Німеччині мюнхенці бувають злі на берлінців. І, тим не менш, вони самі визначають більшу частину правил, за якими живуть.

4. Культурні звички людей.

Для того, щоб країна стала багатою, не маючи значних природних ресурсів, здається, що люди повинні бути працьовитими і щасливими. Давайте детальніше розглянемо цей пункт на прикладі однієї сім'ї. Далі пряма мова.

"По-моєму, сьогодні як і раніше помітно, що країна була бідною. У моїй родині ми завжди намагалися знайти інше застосування для речей, навіть якщо вони були на межі руйнування. Мої батьки, наприклад, зберегли старі дерев'яні іграшки якими я грався. Тепер для них знайшли чергове застосування - вони стали іграшками для моїх двох синів. Я був дуже здивований, коли вони (батьки, - прим. Козакоріум) витягнули їх з якогось прихованого кута в підвалі."

Не дивлячись на це швейцарці працюють так само наполегливо як німці, американці і китайці.

"Як і вони (німці, китайці, американці, - прим. Козакоріум), швейцарці - соціальні люди, але це виражається по-різному. Вони дуже схожі на німців, які працюють на загальне благо. У комунах є люди, які беруть участь в наглядових комітетах, таких як батьківський комітет при школі або в таких об'єднаннях, як Асоціація жінок в моїй громаді, вони випікають хліб разом в одному зі старих пічних будинків або організують магазин уживаних товарів для дітей, Магазини знову показують , що ощадливість проявляється у багатьох швейцарських відносинах.

Так, до слова, виглядає швейцарський магазин уживаних товарів (Brockenstube).

Швейцарці також обережні, іноді навіть недовірливі. Це дозволяє запобігти багатьом помилкам (але не всім). Швейцарці, як і всі люди, бувають дуже різними. Вони також піддаються впливу з-за кордону. Франкомовні романи, як правило, більш космополітичні і оптимістичні, ніж німецькомовна більшість. Можливо, ця різноманітність також дає більше можливостей заробляти гроші.

Читайте за темою: Скандинавія в 9 фото: як живе найблагополучніший регіон світу.

5. Швейцарська політична система і пряма демократія.

Чотири рази на рік в Швейцарії виносяться на голосування різні доленосні питання на кшталт скасування армії. Уявіть: швейцарців вже кілька разів запитували, чи не варто відмовитися від обов'язкової військової служби, а вони раз по разу відповідають: "Ні, залиште нам армію!" Можливо, добробут Швейцарії також пояснюється складною системою управління, яка склалася на основі прямої демократії, соціального захисту, принципу невтручання держави в економіку і прийняття політичних рішень на основі консенсусу.

Наприклад, тут немає справжнього президента. Верхівка виконавчої влади - це сім радників або міністрів, і вони змінюють один одного на посту президента в порядку старшинства. Таким чином, діючий президент - лише перший з семи рівних. Швейцарський політичний консенсус - ще одна особливість, не дуже добре зрозуміла іноземцям. Закони приймаються тільки після широких консультацій з усіма зацікавленими особами, так що різкі зміни просто неможливі, і бізнес може відчувати себе спокійно. Судячи з усього, якщо у людей є можливість впливати на закони, їх бізнес з більшою ймовірністю стане успішним, а самі вони - багатими.

6. Тиск переоціненого франка.

Економіка Швейцарії дуже конкурентоспроможна через величезний тиск відбору за ефективністю. Швейцарський франк переоцінений вже понад 40 років, і тільки найкращі компанії можуть виробляти товари на експорт. Виживає найсильніший.

Якщо навідатись в Базель й сісти на трамвай №8, можна приїхати в Німеччину - відразу за кордоном розташований величезний німецький торговий центр, і жителі Базеля можуть буквально ходити в іншу країну за покупками. Продукти в Німеччині приблизно на 50% дешевші швейцарських, так що в цих умовах виживають тільки найефективніші і найприбутковіші магазини. Ось типовий яскраво-зелений базельський трамвай перед німецьким торговим центром Rhein Center.

А це межа між Швейцарією і Німеччиною. Трамвай повертається в Базель, а помаранчева будівля з синім входом (зліва) - це Rhein Center в німецькому місті Вайль-на-Рейні.

7. А як щодо банків? А золото нацистів?

Ні, справа не в них. І навіть не в золоті нацистів. Деякі люди, як і раніше вважають, що Швейцарія розбагатіла коштом цінностей загиблих в концтаборах євреїв або шляхом видачі кредитів диктаторам з усіх кінців планети. Звичайно, зерно істини в цих історіях є. Банки є важливою частиною економіки Швейцарії, але ніколи не переважали в економіці, і з часом їх значення падає.

Криза 2008 року вразила швейцарців - державі довелося витратити на підтримку UBS мільярди франків. Після цього багато хто вирішив, що в банках немає нічого хорошого, і що вони наражають на небезпеку економіку країни. В історії з UBS Швейцарії пощастило. Центральний банк країни придумав складний план, який в підсумку обернувся для федерації прибутком, а банкам довелося переглянути методи ведення бізнесу. Проте битва між банками і державою триває.

Наприклад, банки перестали працювати з американцями, що проживають в країні - правда, справа не в швейцарських заборонах, а в американському законі FATCA, який вимагає від усіх іноземних банків надавати відомості про рахунки американських клієнтів податковій службі США. Деякі швейцарські банки навіть не стали пробувати працювати з FATCA і просто попросили американців на вихід. Але сьогодні у мільярдерів вистачає інших можливостей для приховування капіталів: Панама, Британські Віргінські острови, Делавер, Джерсі і Гернсі, Люксембург, Монако, Манкс і інші. Але Швейцарія і Ліхтенштейн вийшли з гри.

Набагато важливіші інші галузі: виробництво харчової продукції (Nestlé), фармацевтика (Novartis), торгівля сировиною (Glencore) і машинобудування (ABB). Крім цих гігантів існує маса дрібних і середніх компаній. Наприклад, в Лозанні розташована фірма Flyability, що продає спеціалізовані дрони для роботи у важкодоступних місцях, наприклад, в водопровідних колекторах або на льодовиках. І таких маленьких інноваційних компаній в Швейцарії дуже багато.

Щодо золота нацистів. Так, дійсно були люди, які співпрацювали з нацистами. Політик Марсель Пилі-Гола навіть намагався робити це відкрито. Однак подумайте, скільки нацистських скарбів треба вкрасти, щоб зробити багатою цілу країну? Всесвітній єврейський конгрес подав до суду на швейцарські банки і отримав понад 1 млрд доларів виплат. Історія непроста - деякі джерела вважають, що на нічийних рахунках у швейцарських банках і сьогодні залишається понад 4 млрд доларів.

Але ВВП Швейцарії становить 1,2 трлн доларів в рік. Звичайно, жадібність банкірів непрощенна, і вони повинні повернути всі чужі гроші, але помилково думати, що вкрадене золото нацистів зіграло помітну роль в багатстві швейцарців.

Читайте за темою: Виховання смаку: Шведський погляд на розкіш

03 Серпня 2017 Гриджук В.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Білл Гейтс рекомендує: книги, серіали та фільми

Щорічно засновник Microsoft Білл Гейтс випускає добірку рекомендацій річного читва. У 2020 ...

26 Травня 2020
Голуб С.

Документальні фільми українською мовою: добірка каналів YouTube

Документальні фільми можуть бути такими ж захопливими, як і художні. А те ...

26 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі мультфільми Disney для дітей українською. ТОП 15

Сьогодні kozakorium.com пропонує вам чудову добірку з найкращих мультфільмів від компанії Дісней. ...

20 Травня 2020
Гриджук В.

Найкращі корейські фільми: ТОП 10

Останні два десятиліття кінематограф Південної Кореї переживає неабиякий розквіт, доказом чого є Оскар ...

06 Травня 2020
Гриджук В.

Фрази, які потрібно говорити дитині хоча б раз у день

Кожна дитина, не залежно від віку, потребує уваги та підтримки від батьків. ...

10 Березня 2020
Козак І.

Гай Юлій Цезар: цитати, вислови, афоризми українською

Юлій Цезар відомий не тільки як успішний політичний діяч і полководець, він також ...

10 Березня 2020
Брусов В.

Мультфільми для дітей на англійській: дивитися онлайн

Сьогодні kozakorium.com розповість своїм читачам про мультфільми для дітей англійською мовою, які допоможуть ...

09 Березня 2020
Гриджук В.

Які генетичні риси діти успадкують від мами, а які — від тата

Генетика — одна з найзагадковіших і найцікавіших наук. Звичайно, дитина успадковує гени ...

03 Грудня 2019
Козак І.

8 звичок щасливих людей

Ніхто не стає щасливим випадково. Це певна життєва позиція, над якою спочатку потрібно ...

26 Листопада 2019
Гриджук В.

11 казкових сіл Німеччини, які ви зобов'язані побачити хоча б раз

У яких німецьких містечках варто побувати в першу чергу? Ті з вас ...

26 Листопада 2019
Голуб С.