Чому нації занепадають: найкращі цитати та вислови з книги

Джерело зображення income5.wordpress.com
Джерело зображення income5.wordpress.com

"Чому нації занепадають" - неймовірна книга, яка дає відповідь на одвічне питання: чому одні нації розвинені та успішні, а інші бідні.

Можливо, усе залежить від культури, погоди, географії? Чи незнання правильної політики? Ні. Жоден з цих факторів не є вирішальним або доленосним. Інакше як пояснити разючу відмінність між Північною та Південною Кореями?

Kozakorium.com підготував цитати, вислови та думки з книги "Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності". Сподіваємося, що вони зацікавлять вас та мотивуватимуть прочитати цю чудову книгу.

1. Політика - це процес, за допомогою якого суспільство вибирає правила, які будуть ним керувати.

2. Низький рівень освіти в бідних країнах пов'язаний з тим, що економічні інститути не створюють стимулів, які спонукали б батьків інвестувати в навчання своїх дітей, а політичні інститути не змушують уряд будувати школи, наймати вчителів і вимагати, щоб ці вчителі відповідали вимогам батьків і самих дітей. За низький рівень освіти та відсутність інклюзивних ринків такі країни платять високу ціну: вони не можуть застосувати таланти своїх громадян. У цих країнах, ймовірно, живе багато потенційних Біллів Гейтсів, а можливо, і один чи два Альберти Айнштайни, які, однак, не змогли здобути освіту і тому змушені займатися землеробством або проходити обов'язкову військову службу. Шансів реалізуватися в професії, для якої вони народилися, їм в житті не випало.

3. Корупція - це тільки симптом глибокого занепаду державного устрою країни.

4. Коли англійський філантроп Роберт Оуен спробував переконати австрійський уряд вжити ряд соціальних реформ, які могли б поліпшити умови життя бідноти, один з помічників Меттерніха Фрідріх фон Гентца відповів йому: "Ми не хочемо, щоб широкі маси стали заможними та незалежними... Як ми тоді будемо ними правити?".

5. Економічні інститути формують економічні стимули: стимули для отримання освіти, заощадження та інвестування, до інновацій і впровадження нових технологій і так далі. Саме політичний процес визначає, в яких економічних інститутах живуть люди, і саме політичні інститути визначають, як цей процес працює.

6. Як ми покажемо, бідні країни бідні, тому що ті, у кого є влада, роблять вибір, який породжує бідність.

7. Більша частина сучасної нерівності у світі виникла наприкінці XVIII століття як результат Промислової революції.

8. Інклюзивні економічні й політичні інститути не виникають самі по собі. Вони часто є результатом серйозного конфлікту між елітами, які чинять опір економічному зростанню і політичним змінам, і тими, хто бажає обмежити економічну і політичну владу чинних еліт.

9. Країни занепадають сьогодні, тому що їх екстрактивні економічні інститути не створюють стимулів, необхідних для людей, щоб зберігати, інвестувати та вводити нововведення. Екстрактивні політичні інститути підтримують ці економічні інститути, зміцнюючи владу тих, хто отримує з цього вигоду.

10. Економічне зростання і технологічні зміни супроводжуються тим, що великий економіст Йозеф Шумпетер назвав творчим руйнуванням. Вони замінюють старе новим. Нові сектори забирають ресурси від старих. Нові фірми забирають бізнес у тих, що існують. Нові технології роблять теперішні навички та машини застарілими.

11. У підприємця, який очікує, що його продукція буде вкрадена, експропрійована або обкладена великим податком, буде мало стимулів до роботи, не кажучи вже про стимули для інвестицій та інновацій.

Читайте за темою: Лі Куан Ю: найкращі цитати, вислови, думки та афоризми

12. Чи розбещує влада людину - це суперечливе питання, але лорд Актон мав рацію, коли говорив, що "абсолютна влада розбещує абсолютно".

13. Традиційно економіка ігнорувала політику, але розуміння політики має вирішальне значення для пояснення світової нерівності.

14. Ця книга покаже, що, хоча економічні інститути мають вирішальне значення для визначення того, бідна країна або така, що процвітає, саме політика і політичні інститути визначають, які економічні інститути є в країні.

15. У економістів Аргентина викликає подив. Щоб проілюструвати, наскільки важко зрозуміти Аргентину, лауреат Нобелівської премії з економіки Саймон Кузнець одного разу класно зауважив, що є чотири типи країн: розвинені, слаборозвинені, Японія та Аргентина.

16. Плюралізм, наріжний камінь інклюзивних політичних інститутів, вимагає, щоб доступ до політичної влади був відкритий для широких верств суспільства, отже, коли вихідним пунктом служать екстрактивні інститути, що допускають до влади лише вузьку елітарну групу, це означає, що починати необхідно з розподілу влади в суспільстві.

17. Ідея, що багаті західні країни повинні відраховувати зі своїх бюджетів величезні суми на «допомогу в розвитку», щоб розв'язувати проблему бідності в Чорній Африці, Карибському регіоні, Центральній Америці або Південній Азії, базується на неправильному розумінні причин бідності. Такі країни, як Афганістан, бідні через свої екстрактивні інститути - відсутність гарантій прав власності, дефіцит законності та порядку, погана правоохоронна система та задушливий вплив національної (а в ще більшому ступені місцевої) еліти на політичне та економічне життя.

18. Рецепт боротьби з економічним та політичним крахом сучасних держав - це трансформація їх екстрактивних інститутів в інклюзивні. Порочне коло має на увазі, що зробити це буде нелегко. Але нічого неможливого в цьому немає, а "залізний закон олігархії" - це зовсім не непорушний закон природи. Наявні елементи інклюзивності в інститутах, або наявність широкої коаліції, готової боротися з режимом, або просто непередбачувані повороти історії - все це може зламати порочне коло.

19. Ті, хто контролює політичну владу, вважатимуть вигіднішим використовувати її для обмеження конкуренції, збільшення своєї частки пирога чи навіть обкрадання й пограбування інших, аніж для підтримки економічного розвитку.

20. Однак, хоча екстрактивні інститути можуть генерувати певний розвиток, вони не генеруватимуть сталого економічного розвитку того типу, що супроводжується творчою деструкцією. Коли і політичні, й економічні інститути є екстрактивними, стимулів для творчої деструкції й технологічних змін не існуватиме. Тимчасово держава може розпочати швидкий економічний розвиток, скеровуючи ресурси і людей декретами, однак цей процес неминуче обмежений. Коли досягаються межі, ріст припиняється, як це сталося в Радянському Союзі у 1970-х роках.

21. Британська демократія - це не подарунок еліти народу. Це завоювання широких мас, які здобули перемогу завдяки певним політичним процесам, що відбувалися в Англії та інших частинах Британії протягом декількох попередніх століть. Реформа була неминуча, тому що панівні кола добре розуміли: ця реформа - єдиний спосіб забезпечити стійкість їх власної влади.

22. Страх перед творчою деструкцією — це головна причина того, чому перед Неолітичною та Промисловою революціями не відбувалося стійкого поліпшення життєвих стандартів. Технологічна інновація сприяє процвітанню людського суспільства. Вона одночасно заміняє старе новим і руйнує економічні привілеї та політичну владу певних людей. Для стійкого економічного розвитку потрібні нові технології, удосконалені способи діяльності, які найчастіше виникають завдяки таким новачкам, як Лі. Усе це може сприяти процвітанню країни, однак ініційований процес творчої деструкції загрожує зруйнувати стиль життя тих, хто працює зі старими технологіями, як-от ткалі, котрі стали би безробітними в результаті технології Лі. Ще важливіше те, що головні інновації, подібні до ткацької машини Лі, загрожують переформувати політичну владу. Зрештою, Єлизавета І і Яків І відмовили Лі в патенті не через турботу про тих, хто міг стати безробітним, а через страх стати політичними лузерами.

Читайте за темою: Сунь-Цзи "Мистецтво війни": цитати, вислови, афоризми, стратегія війни та філософія

Ключові слова: Чому нації занепадають, книга, українською, цитати, економіка, історія, політика, Козакоріум, Дарон Аджемоглу, Джеймс А. Робінсон

25 Серпня 2021 Голуб С.

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Ціґун (Цигун): різновиди та історія тисячолітньої китайської гімнастики

Китайці називають ціґун скарбом національної культури, ключем до розгадки безлічі таємниць людини. На ...

04 Січня 2021
Голуб С.

Цікаві місця Південної Кореї, які варто побачити (ФОТО)

Корея - країна, що здатна закохати в себе з першого погляду. Скелясті гори ...

03 Січня 2021
Гриджук В.

10 дивовижних фактів про жіноче тіло, які ви могли не знати

Тіло людини зберігає багато таємниць і наділене надзвичайними властивостями, які змушують здивуватися навіть ...

21 Грудня 2020
Голуб С.

Пілатусбан - найкрасивіша залізниця у світі. Фото, які перехоплюють дух

Пілатусбан вважається найкрутішою залізницею у світі. Весь маршрут від міста Альпнахштадт до вершини ...

21 Грудня 2020
Козак І.

Різдвяні мультфільми для дітей 2020: топ 10

Мультфільми про Різдво, зиму та Новий рік користуються величезною популярністю під час зимових ...

18 Грудня 2020
Голуб С.

10 дивовижних ідей, які зроблять інтер'єр вашої вітальні ексклюзивним (ФОТО)

Створити у вітальні баланс між затишком та функціональністю, яка підштовхує до жвавого спілкування ...

17 Грудня 2020
Козак І.

Найкращі фільми про Різдво, які хочеться дивитися знову і знову!

Різдво - скільки магії та дива у цьому слові, які нам усім так ...

17 Грудня 2020
Гриджук В., Брусов В.

Найкращі покерні сайти світу у 2020 році: ТОП 5.

Покер - карткова гра, якою захоплюються мільйони людей з усього світу. Окрім ...

14 Грудня 2020
Гриджук В.

Найдивовижніші національні парки планети: ТОП 10

Красу природи не можна виміряти - у когось захоплює подих при спогляданні квітучої ...

13 Грудня 2020
Голуб С.

Віддалена робота: 6 порад, як працювати з дому, щоб не боліла спина

Немає нічого постійнішого, ніж тимчасове. Ще недавно ми всі раділи можливості ходити на ...

10 Грудня 2020
Козак І.