Чому Донбас не Чечня


Незалежний журналіст, десантник, колишній співробітник рязанського ОМОНу з двома відрядженнями в Чечню Дмитро Флорін спробував пояснити чому війна за незалежність Чечні та війна на Донбасі це не одне і теж саме.

Свої думки він виклав на сторінках інтернет-видання Руфабула.

"Так склалося, що в перервах між моєю журналістською діяльністю мені довелося побувати на війні в Чечні. Не як журналісту, а як бійцеві оперативного загону, що виконував в ті роки «завдання в рамках контртерористичної операції». З початком війни в Україні до мене неодноразово зверталися різні люди з питанням: «А чим спроба відділення Чечні від Росії відрізняється від спроби відділення Донбасу від України?»", - розповідає журналіст.

"На початку війни на сході України в Росії придумали таку модну агітку-виправдання: ось Чечня ж воювала за незалежність, право нації на самовизначення і «все таке», і ви, ліберали, Чечню захищали, а Донбасу, значить, жити самостійно, по- вашому, заборонено. Подвійні стандарти? Ні, різні війни. Українська та чеченські війни хоч і схожі своїм початком, в той же час сильно відрізняються своїми мотивами.", - веде далі Флорін.

Різні народи

Хтось намагається проводити аналогії Чечні і Донбасу в дусі: все зрозуміло - у Чечні була нафта, на Донбасі - вугілля. Звідси і війна. Частково, можливо, це і має якусь логіку.

Але в Україні немає нафтопроводу «Дружба», що переганяє азербайджанське «чорне золото» до Росії, економіка якої більшою мірою зав'язана саме на нафті. Донбас - не історичні національна територія, як би не намагалися пропагандисти втирати нам «історії про козаків».

З «донбасівцями» не воювала Російська імперія. «Донбасівців" не зганяли, як худобу, в товарні вагони під дулами автоматів і не депортували в казахські степи, де тільки під час депортації гинули тисячі людей. В основному - старих, жінок і дітей.

«Донбасівців" не люструвати в радянський час, забороняючи займати більшість керівних посад.

«Донбасівці" не відділялися від Росії тоді, коли розпадалася радянська імперія і від неї відділялися всі, хто хотів і хто міг, згадуючи, в тому числі і слова Бориса Єльцина про те, що можна брати суверенітету стільки, скільки хочете.

«Донбасівців» не проводили чесні вибори, не вибирали свого президента, не створювали свою армію з добровольців-жителів своєїтдержави, яка тільки почала формуватися.

У «донбасівців» немає своєї культури, що сильно відрізняється від культури та віросповідання решти країни, яка хоче утримати їх у своєму складі.

Зрештою, - я ніяк не хочу бути звинувачений у неповазі до загиблих, - але Донбас не бомбила військова авіація, на ринок в Донецьку в розпал торгівлі не падала тактична ракета «Точка-У» з касетною бойовою частиною ...

Коли російські війська йшли в Чечню, вони зустрічали мирний опір на своєму шляху в сусідніх з Чечнею регіонах. У тій же Інгушетії дорогу колонам перекривали жінки і благали наших солдат не йти на війну в Чечні. Вони розповідали, що чеченці хороші люди, просто вони натерпілися від радянської влади і хочуть жити самі.
Чечня, дійсно, багато натерпілася від радянського (для деяких це синонім «російського») режиму. Їм було за що «не любити» росіян і бажати жити самостійно. До того ж навколо були приклади - Прибалтика, закавказькі республіки, та ж Україна.

У Росії «добровольців» на Донбас відправляють з оркестрами. Свято таке - послати людей воювати на Донбас.
Росія кидала непідготовлених солдатів-строковиків на чеченську війну, в саме пекло, як м'ясо на забій, щоб «завалити тілами». Українські війська ведуть на Донбасі, в основному, «окопну війну». Ніхто не штурмує Донецьк за допомогою тактичної і стратегічної військової авіації і танкових колон, ніхто не розстрілює мирних жителів на зачистках (як в Алдах в 2000 році в Чечні). «Національна гвардія» - добровольці.

Хтось гнобив «донбасівців» останні 70 років? Хтось їх депортував? Хтось вводив заборону на займані посади для них? Хтось зі складу України ще відокремлювався?

Відповідь на це питання одне: ні.

Хто бачив тих самих «страшних фашистів», з під гніту яких території так званих ДНР і ЛНР намагалися звільнитися? Ця історія з «відділенням» більше схожа на злодійство «під шумок». Поки в Києві йшла революція і розгрібали її наслідки. Чечня, здобувши незалежність, не намагалася «приклеїтися» до якої-небудь іншої країні, навіть пародіюючи її прапор. Донбас спочатку став позиціонувати себе «проросійської територією».

Навіть якщо російські «патріоти» намагаються розвивати тему «Чечня теж хотіла відділятися, а чим Донбас гірше?», Нехай пам'ятають про те, що Росія - та Росія, яку вони гаряче підтримують, - Чечню не відпустила.

Різні учасники

Я прекрасно пам'ятаю початок війни в Чечні в 95 році. У грудні того року я пішов в армію. В Чечню відразу не потрапив лише тому, що нас відправили до навчальної частини. Але Чечнею тоді вже просочилось все. Навіть в армійській учебці у нас був хлопець, МТЛБ (бронетранспортер) якого згорів при боях за Грозний. Сам він з пораненнями залишився живий, але згоріли всі документи.

Не знаючи, куди його подіти, армія відправила його після госпіталю туди, звідки він їхав на війну - в учебку. Що робити з ним в учебці ніхто не знав. Він просто тинявся з кутка в куток як тінь. І навіть коли йому прийшов час демобілізуватися, його не відпускали, оскільки у нього не було документів. Лише одного разу до нього приїжджала мати, але далі розташування частини їх не відпустили. Немає документів - немає і звільнень.

Що з ним стало, я не знаю. До того часу, як нас розкидали по нашим частинам, він все ще ходив примарою по казармі, проклинаючи все на світі, а часом і те, що взагалі залишився живий.

Так склалося, що коли нас могли б відправити в Чечню, там настало перемир'я. І пам'ятаю солдатів, яких повертали в наш десантний полк «звідти». Спілкувалися ми з ними мало - їх, відверто кажучи, всі побоювалися. Але в курилках найчастіше я чув не браваду про бойові подвиги, не про ненависть до ворога, а про ненависть до своєму командуванню, яке поклало стільки людей - через що?

Початок війни в Чечні відкрито висвітлювався тоді ще досить об'єктивно. Звичайно, вже тоді державні засоби масової інформації робили «фінти» в потрібну їм сторону - повідомляли про якісь «великі перемоги», яких не було, чи це були більше «піррові перемоги», замовчували про втрати, підтасовували факти. Але у них була альтернатива, якої немає зараз.

На пострадянському просторі це була перша велика війна, необхідність якої була у багатьох під сумнівом. Не було тоді «Путінгів» за «Чечню в Росії», які зараз проводять за «вільний Донбас». Не було сокирної агітації, що викликає люту ненависть до «ворога». І хоча Інтернет був тоді ще в зародковому стані, швидкість поширення інформації була іншою, але були чудові правдиві матеріали про жах того, що творилося в Чечні, найчастіше підштовхують до висновку, що війна в Чечні - це ганьба і жах. Іграшка оскаженілих пострадянських воєначальників і політиків. Не було це правою справою.

Зараз війна в Україні висвітлюється російськими ЗМІ по-іншому. Зараз це «нова переможна вимушена війна російського населення на Донбасі проти фашизму». Праве діло. Майже як «діди воювали», причому без будь-якої згадки того, що «діди» і України, і Росії тоді воювали разом.

Різні контексти

Коли відправляли на війну в Чечню, навіть тоді, в другу кампанію, в яку я потрапив у складі ОМОНу, це не було свято. Це була біда. Не було «козачих хорових танців», не було оркестрів, не було захоплених статей про те, як «наші їдуть захищати щось».

Багато хто з нас, що їздили на війну в Чечні, виїжджали ніби від безвиході. У контрактах у нас було записано, що зобов'язані «виконувати завдання в зонах НС». Не їдеш - звільняєшся. Знайти роботу в Росії тоді було складно. А тут ще іноді «підгодовували» бойовими грошима. Хоча за останнє відрядження до Чечні, за виділені нам бойові, я судився з МВС 8 років.

Багато хто з нас ненавиділи цю війну і не вважали це війною. Просто «державна гра». І вже там, в Чечні, найбільше ми ненавиділи наше керівництво, яке закидало нас на Кавказ і все це влаштовувало.

Ні про яких добровольців і мови не могло бути. Солдати строковики, що потрапили як на Першу, так і на Другу війну, часто просто робили вигляд, що щось роблять, намагаючись вижити, інші тікали (про деяких «фанатиків» серед контрактників і офіцерів я не говорю).

У Росії проводили для них кілька амністій (остання в 2012 році), щоб повернути «бігунків» хоч в якесь законне русло. У Москві на базі військової частини виділили кілька казарм для «тих, що здалися», яких часто привозили батьки або родичі, потім близько місяця їх тримали під замком, «простукували» особісти, і якщо це було можливим - не застосовували ніяких репресій. Або на дембель, або дослужувати.

На вулицях російських міст не стояли намети з дивними людьми в камуфляжах, які займалися «збором коштів на допомогу воюючим» і вербуванням. Тепер в центрі Москви такі намети «на благо Донбасу» - звичне видовище.

Це була інша війна. Ганебна і начебто примусова. Нікому ніякого «патріотичного натхнення» вона не приносила. Опозиційні партії збирали величезні мітинги проти неї. Зараз у Росії немає такої партії і такого політика, який би міг провести подібні акції проти війни в Україні. А шкода.

Як повідомлялося раніше, на Донбасі можливий черговий виток протистояння між ЗСУ та російсько-терористичними військами.

06 Травня 2015

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Які сайти українці відвідують найчастіше у карантин: ТОП 25

Згідно з даними Kantar CMeter, освітні ресурси для школярів у квітні закріпилися серед ...

26 Травня 2020
Голуб С.

Найпопулярніші сайти в Україні: січень 2020

Українці вже купили подарунки до новорічних та різдвяних свят, а тому в січні ...

09 Березня 2020
Брусов В.

70% українців проти надання російській мові статусу державної - опитування

Майже 70 відсотків українців не підтримує ідею надання російській мові статусу державної. ...

22 Січня 2020
Брусов В.

Як русифіковували Україну за останні 60 років. Інфографіка.

Не буде секретом, якщо сказати, що радянська влада ставила собі за мету цілковите ...

14 Січня 2020
Брусов В.

Найпопулярніші відео на YouTube в Україні у 2019 році

Компанія Google презентувала YouTube Rewind 2019: найпопулярніші відео року на YouTube у світі ...

11 Грудня 2019
Гриджук В.

Російська вікіпедія втрачає популярність серед українців. Дослідження.

Популярність російської Вікіпедії за рік впала на 5%. За цей час популярність української ...

02 Грудня 2019
Брусов В.

Заборонені "Вконтакте", "Одноклассники" та Яндекс знову у ТОП 10 сайтів

Заборонені в Україні сайти "Вконтакте", "Одноклассники" та Яндекс увійшли у Топ-10 найбільш відвідуваних ...

20 Листопада 2019
Брусов В.

Як і де використовують українську мову: цікава інфографіка

Українська мова домінує в освіті, кінопрокаті, книговиданні та радіо, але здає позиції на ...

11 Листопада 2019
Голуб С.

Яку музику люблять слухати українці: соцопитування

У вересні 2019 року в Україні відбулося соціологічне опитування щодо музичних вподобань. Його ...

04 Жовтня 2019
Голуб С.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за липень 2019 року

Серед 25 найпопулярніших сайтів липня – 10 новинних ресурсів, які зуміли посунути заборонену ...

14 Серпня 2019
Брусов В.