10 карт, що пояснюють стратегію Росії


Багато людей сприймають карти з точки зору їх основного призначення: як географічні та топографічні джерела.

Але карти можуть розповісти про багато речей - політику, економіку, військову справу.

Насправді, вони повинні бути відправною точкою для роздумів про стратегію держави, оскільки розкривають факти неочевидні при іншому розгляді.

10 карт, поданих нижче, демонструють складне становище Росії після розпаду Радянського Союзу, і пояснюють довгострокові наміри Путіна в Європі.

Росія практично не має виходу до моря

Один з ключів до розуміння стратегії Росії в розгляді її позиції по відношенню до інших країн Європи.

Європейський півострів з трьох боків омивають Балтійське і Північне море, Атлантичний океан, а також Середземне і Чорне море. Східна межа півострова тягнеться від східного краю Балтійського моря на південь до Чорного моря.

У наведеній вище карті цей поділ позначено лінією, що з'єднує Санкт-Петербург і Ростов-на-Дону. Ця лінія також грубо визначає східні кордони держав Балтії, Білорусі та України. Ці країни є східним краєм європейського півострова.

Велика частина територій Росії фактично не має виходу до моря. Російські великі населені пункти розташовані далеко від Північного Льодовитого океану, а деякі з існуючих там портів в основному непридатні для використання в зимовий період.

Європа контролює вихід Росії до океанів

Вихід Росії до світових океанів, за винятком Арктики, також обмежений. Наявні виходи блокуються іншими країнами, що можна побачити на поданій нижче карті.

У європейській частині Росії є три потенційні точки, з яких можна отримати доступ до світової морської торгівлі. Одна з них - через Чорне море і Босфор, вузький водний шлях під контролем Туреччини, який може бути легко закритий для Росії.

Інша в Санкт-Петербурзі, звідки кораблі можуть плисти через датські води, але і цей канал може бути легко заблокований. Третій довгий маршрут пролягає через Арктичний океан, починаючись в Мурманську і потім веде через протоки між Гренландією, Ісландією і Сполученим Королівством.

Це також пояснює, чому Росія, при всіх своїх намірах і цілях, все ж є внутрішньо материковою державою.

Західний кордон є критичним для російської інфраструктури

Російські реалії стають яснішими при погляді на наступні три карти.

Населення Росії зосереджено вздовж її західного кордону з Європою і південного кордону з Кавказом - території між Чорним і Каспійським морями на півдні. Сибір заселена слабо. Річки та інфраструктура прагнуть на захід.

Центр російського сільського господарства в південно-західній частині країни. Клімат північної Росії не сприяє екстенсивному землеробству, що робить кордон з Україною, Кавказом і Центральною Азією життєво важливою для Росії.

Як і з населенням, захід і південь Росії являють собою найбільш важливі та продуктивні зони сільського господарства.

Важливість західних і південних районів також очевидна в транспортній структурі країни.

Залізничний транспорт залишається дуже важливим для Росії. Варто відзначити, наскільки він орієнтований на захід і колишні радянські республіки.

Знову ж таки, акцент робиться на захід і південь - тільки дві залізничні лінії пов'язують європейську частину Росії з тихоокеанським приморським регіоном, а більша частина Сибіру і зовсім знаходиться поза транспортною системою.

Ці три карти описують основну картину всередині країни. Основний фокус і вразливість Росії знаходиться на заході ... другорядний інтерес знаходиться на Кавказі. Сибір займає значну частину карти, але в основному заселена мінімально і не має великої стратегічної цінності.

Перша з трьох карт показує, що нинішня західна межа Росії збігається з початком європейського півострова. Решта карт свідчать про те, що населення, сільське господарство і транспорт зосереджені уздовж західного кордону, а другий кластер - на Кавказі. Цей регіон - ядро Росії, тоді як всі інші області на схід, в азіатській частині, є периферією.

Росія втратила свій буфер проти Заходу

Навіть на землі Росія, по суті, теж вразлива. Вона займає європейську рівнину, де лише кілька природних бар'єрів здатні зупинити ворога, що йде з заходу. На схід від Карпатських гір рівнина повертає на південь, і відкриваються двері в Росію.

До того ж, у Росії зовсім небагато річок, що ускладнює внутрішній транспорт і додатково знижує економічну ефективність. Яким би не був обсяг сільськогосподарського виробництва, його необхідно транспортувати на ринки, а це означає, що транспортна система повинна добре функціонувати.

І при такій кількості економічної діяльності, розташованої поблизу кордону, і такому малому числі природних бар'єрів Росія знаходиться в зоні ризику.

Таким чином нікого не дивує, що національна стратегія Росії полягає в тому, щоб перемістити свій кордон якомога далі на захід.

Перший пояс країн на східній околиці європейського півострова - Балтія, Білорусь і Україна - забезпечує простір, завдяки якому Росія може захистити себе і який надає додаткові економічні можливості.

Розглянемо позиції Росії в 1914 році, перед початком Першої світової війни.

Росія повністю поглинула перший пояс і деякі країни другого, такі як сучасна Польща і Румунія. Її контроль над основною частиною Польщі був особливо показовий.

Коли в 1914 році Німеччина і Австро-Угорська імперія напали на Росію, глибина цього буфера дозволила Росії чинити опір за межами самої Росії аж до 1917 року.

У 1941 році, коли Німеччина знову напала на Росію, її вторгнення було більш різким. Наступна карта показує розмах просування німецької армії. У певний момент Німеччина займала всю цю територію, але не всю в один час.

Зрештою, Росія перемогла Німеччину завдяки просторості територій і стійкості своїх військ. Перше вичерпало сили німців, а друге змусило їх вести виснажує війну, яка їх зломила.

Якби у Росії не було цієї стратегічної глибини, вона б програла війну. Тому стратегією Росії під кінець Другої світової війни стало просування власних кордонів на захід, усіма можливостями.

Це було наймасштабніше розширення Росії на захід, що в підсумку зруйнувало Радянський Союз. Росія захопила перший пояс країн - Балтію, Білорусію і Україну - і просунулася ще західніше, захоплюючи другий пояс, а також східну половину Німеччини.

Ідеальна позиція Росії створювала загрозу для решти Європи. У європейців і американців було дві переваги. Вони тримали Росію в широкому оточенні і могли закрити їй доступ до моря, коли тільки забажають.

Але що ще важливіше, вони створили морський торговельний блок, який приносив величезні доходи в порівнянні з радянським союзом - менш ефективним через відсутність у Росії виходу до моря. У підсумку, гонка озброєнь, яка вимагала від Заходу незначних зусиль, стала непідйомно дорогою для Росії.

Коли в 1980-і роки відбулося падіння цін на нафту, росіяни не змогли витримати падіння доходів. Це паралізувало Радянський Союз.

Зараз Росії нема чого втрачати

Повертаючись до першої мапи - відступ російських сил назад до лінії, яка відділяє країну від європейського півострова, було безпрецедентним. З 18-го століття перший пояс півострова знаходився під контролем Росії. Після 1991 року вона втратила владу над обома поясами. Кордон Росії дуже давно не розташовувалася так близько до Москви.

Захід в особі НАТО увібрав в себе Прибалтику, в результаті чого Санкт-Петербург опинився в сотні миль від однієї з країн альянсу. З цим росіяни нічого не могли вдіяти. Замість цього вони зосередилися на стабілізації ситуації з їх точки зору, а саме, проводили боротьбу з чеченськими повстанцями на їхньому боці кордону, вторглися в Грузію, посилали війська до Вірменії і так далі.

Але, як ви можете судити по картах, ключовою країною для Росії після 1991 року була Україна. Країни Балтії були вже поза межами досяжності, а в Білорусії при владі перебував проросійський уряд. Але так чи інакше, Україна грала ключову роль, оскільки український кордон проходила через сільськогосподарську серцевину Росії, а також великі населені пункти і транспортні мережі.

Це була одна з причин, по якій німці у Другій світовій війні підійшли саме до українського кордону, щоб, переступивши його, дістатися до Росії.

Що стосується нинішньої битви за Україну, росіяни змушені виходити з того, що європейсько-американська зацікавленість в створенні прозахідного режиму не обмежується Україною. З російської точки зору, була втрачена не тільки критична буферна зона, але ворожі українські збройні сили підійшли до російському кордоні.
Слід зазначити, що території, які Росія захищає особливо активно, це область на захід від російського кордону.

Той факт, що при даному розкладі Росія виявиться в дуже складному становищі, означає, щовона наврядчи зупиняться в українському питанні на досягнутому. Росія ніколи не стане вважати, що інтерес Заходу до регіону має благими намірами.

У той же час Захід не в праві чекати, що Росія - якщо вона вимагатиме українські території - не піде далі. І тому перед нами класична ситуація, при якій дві сили припускають один про одного найгірше. Правда, Росія займає більш слабку позицію, втративши перший пояс країн європейського півострова. Вона з усіх сил намагається зберегти фізичну цілісність батьківщини.

Росія не має можливості в повному масштабі здійснювати свою владу, оскільки її військово-морські сили закупорені, а надавати підтримку основним силам лише з повітря неможливо.

Хоча вона і вплуталася в сирійський конфлікт, щоб продемонструвати свої військові можливості і долучитися до важелів впливу поряд з Заходом, ця операція залишається на периферії основних інтересів Росії. Головне питання для неї, це західний кордон і Україна. На півдні в центрі уваги знаходиться Кавказ.

08 Березня 2016

ВСІ НОВИНИ ТЕМИ

Понад 60% українців виступають за українську, як єдину державну мову - дослідження

Кількість прихильників української мови, як єдиної державної постійно зростає.

Так, станом на березень 2018 року вважають вже 61% (у 2014 році таких було лише 47%), - йдеться...

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за лютий 2018 року

Лютий не сильно змінив картину ТОП 25 популярних сайтів України, залишивши перші 3 ...

10 Березня 2018
Гриджук В.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за січень 2018 року

Кінець святкового періоду супроводжується падінням відвідуваності багатьох інтернет-магазинів й супутніх сервісів. Охоплення незмінної ...

12 Лютого 2018
Козак І.

Якою мовою українці говорять вдома: інфографіка

Понад 90% українців віком від 14 до 29 років із Західної України та ...

28 Січня 2018
Козак І.

Найпопулярніші радіостанції України: рейтинг за 2017 рік

Незалежна асоціація телерадіомовників оприлюднила рейтинг найпопулярніших радіостанцій України в 2017 році. Згідно ...

23 Січня 2018
Брусов В.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за грудень 2017 року

Грудень 2017 року не приніс кардинальних змін у ТОП найпопулярніших сайтів України. У ...

09 Січня 2018
Голуб С.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за листопад 2017 року

Чорна п’ятниця зробила свій вплив на відвідуваність, так Rozetka.com.ua виросла в охопленні на ...

07 Грудня 2017
Гриджук В.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за жовтень 2017 року

Google.com, Youtube.com і Facebook.com впевнено закріпились на вершині рейтингу залишаючи інші веб-сайти без ...

16 Листопада 2017
Брусов В.

Найпопулярніші сайти в Україні: рейтинг за серпень 2017 року

34% українських інтернет-користувачів продовжують активно сидіти на Vk.com, а ось любителі Однокласників (Ok.ru) ...

14 Вересня 2017
Козак І.

Дослідження: скільки працюють та відпочивають в Україні порівняно з країнами ЄС.

В Україні часто розмірковують про те, а чи не забагато державних вихідних мають ...

24 Серпня 2017
Гриджук В.